Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Meksika, Bitcoin’i Yasal Para Olarak Kabul Edebilir

Meksika’da bir Senatör tarafından Bitcoin’in yasal para birimi olması önerildi.
Meksika, Bitcoin’i Yasal Para Olarak Kabul Edebilir
HABER GİRİŞ

Meksika federal kongresi senatörü Indira Kempis, Bitcoin’i ülkede yasal para birimi haline getirecek yasa tasarısı önerdi.

Parlamentoya sunulan belgede, “Birleşik Meksika Devletleri Para Yasası’nın 2. maddesine eklenerek aşağıdaki şekilde yeniden düzenlendi: 2. Madde Bitcoin (BTC), Meksika Cumhuriyeti’nde yasal bir ihale olarak değerlendirilecek” ifadeleri yer aldı.

Kempis, geçen yılın Nisan ayında meclise yasa değişikliği için iki teklif sunmasına rağmen, Bitcoin veya diğer herhangi bir merkezi olmayan dijital varlıktan bahsetmemişti.

Özellikle yasanın 2. maddesi önerilen revizyona konu oldu. Bu madde ulusal bölgede dolaşan dijital türlerin bir parçası olarak sanal varlıkları dahil etmeyi ve bu amaçla, dijital para birimini sadece merkez bankasının çıkarabileceğini belirtiyor.

Kempis, Meksikalıların yaklaşık yarısının ülkenin geleneksel finansal sistemine erişiminin olmadığını ve bunun ülke için çok büyük bir sorun yarattığını öne sürerek Bitcoin’in kabul edilmesi gerektiğini belirtiyor.

GCM Yatırım Banner

Teknoloji kullanımının finansal katılımı teşvik edebilmesi ve garanti edebilmesi için Bitcoin’in benimsenmesi gerektiğini sözlerine ekledi.

Kempis’e göre, Meksika’daki nüfusun yüzde 56’sının resmi bir tasarruf hesabına sahip olmaması, nüfusun bu kesiminin tasarruf için resmi bir finansal araca erişebilmesi için bankacılık kurumlarına güven ve ilgi eksikliği anlamına geliyor.

Meksika CBDC’yi Araştırıyor

Meksika Merkez Bankası’nın daha önce almış olduğu karar ise Senatör Kempis’in sunduğu yasayla doğrudan çelişiyor.

Banka, Ocak ayında, kendi merkez bankası dijital para birimi (CBDC) olan dijital bir peso oluşturmak üzerinde çalıştığını ve Meksikalıların zorluklarını aşmalarına yardımcı olmak için 2024 yılına kadar dolaşıma girmesinin beklendiğini duyurmuştu.

Meksika Maliye Bakanı Arturo Herrera, Haziran ayında, finans sistemi içinde kripto para kullanımına izin verilmediğini belirtmiş ve bu yasağın yakın gelecekte değişmesinin muhtemel olmadığını da eklemişti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.