Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Mekras: XRP Köklü Bankalar için Büyük Tehdit Oluşturuyor

İki kripto şirketinin kurucusu Panos Mekras, Ripple'ın XRP'sinin küresel bankacılık sektörü düzenini altüst edebileceğini belirtti. Detaylar haberde;
Mekras: XRP Köklü Bankalar için Büyük Tehdit Oluşturuyor
HABER GİRİŞ

İki kripto şirketinin kurucusu olan Panos Mekras, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, Ripple ağının yerel tokenı XRP’nin dünya çapında önde gelen bankalar için nasıl önemli bir tehdit oluşturduğundan bahsetti.

Digital Generation Financial Services ve Anodos’un kurucusu, Twitter hesabından paylaştığı ileti dizisinde XRP’nin finans sektörünü nasıl sarsabileceğini özetledi.

Ünlü yönetici konuya dair açıklamasında, “Ripple, kırk yıl sonra sistemi bu kadar büyük bir derinlikte tehdit eden ilk şirket oldu. Güçlü bir silah buldular ve finansal sistemi demokratikleştirmek için bundan yararlanmaya karar verdiler” ifadelerini kullandı.

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==
Kaynak: Twitter / @panosmek

XRP Finans Alanında Bankaların Kontrolünü Kırabilir

Mevcut finansal sistemin “modası geçmiş ve verimsiz” olduğu yönündeki yaygın argümanı kabul etmekle birlikte, bankaların para göndermek için kullandıkları sistemin aslında fon hareketini içermediğine dikkat çekti:

“En büyük bankalardan bazılarının sahibi olduğu SWIFT, ağındaki 10.000’den fazla kurumla dünya çapında para göndermek için kullanılan en popüler sistemdir. Bu sistemde para hiç hareket etmez, sadece muhabir bankaların defterlerindeki hesap girişleri ayarlanır; alacaklandırılır ya da borçlandırılır.”

GCM Yatırım Banner

Bu durumu, küçük bankaların dünya çapındaki bankalarla doğrudan bağlantı kurma ve önceden finanse edilmiş paraya sahip olma zorluğuyla karşı karşıya kalmasına bağlarken küçük bankaların, aracı olarak hizmet veren daha büyük bankalara bağımlı olduğunun altını çizdi.

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==
Kaynak: Twitter / @panosmek

Diğer küresel endüstrilerin birbiriyle daha bağlantılı hale gelirken, bankaların geride kaldığını öne süren isim, “Küresel ekonominin hiç olmadığı kadar birbirine bağlı olduğu bir dönemde, dünya çapında kesintisiz ve verimli para transferine olanak tanıyan eksiksiz bir ödeme ağının olmaması şaşırtıcı” ifadelerini kullandı.

“Tekel Konumundaki Bankalar için Tehdit”

Öte yandan, Ripple’ın, XRP’nin fonları “gerçek bir değer transferi” ile anında kapatmasını sağlayan bir araç kullandığını açıklayıp, XRP’nin piyasada tekel konumunda olan büyük bankalar için bir tehdit oluşturabileceğini belirtti:

“Sınır ötesi bir ödemede köprü para birimi olarak kullanılan XRP, önceden fonlanmış likidite ihtiyacının yanı sıra çok sayıda muhabir ve aracı bankaya olan ihtiyacı da ortadan kaldırabilir.”

Ripple ile SEC Davası Sürüyor

Ripple, kısa bir süre önce mahkemenin, XRP’nin bireysel yatırımcılara satıldığında bir menkul kıymet olarak kabul edilmediğine hükmetmesiyle SEC’e karşı kısmi bir zafer elde etti.

Ancak SEC, davayı temyize götürmek için derhal güçlü önlemler aldı. Ve kısa bir süre önce SEC’in karara karşı temyiz başvurusunda bulunması onaylandı.

XRP fiyatı, haber yazımı itibarıyla 0,5160 dolar civarında işlem görüyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.