Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Mehmet Şimşek’ten Pik Yapan Enflasyon için Açıklama Geldi

Bakan Mehmet Şimşek, göreve geldiğinde yüzde 40’ın altın kalan ve görevdeki 1 yılın ardından yüzde 75’i aşan enflasyona ilişkin açıklamasını paylaştı.
Mehmet Şimşek’ten Pik Yapan Enflasyon için Açıklama Geldi
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) bugün Mayıs ayının tüketici fiyat endeksi (TÜFE) verilerini paylaştı. Veriler, ekonomi yönetiminin Mayıs ayında beklediği pik noktaya geldi. Geçen ay yüzde 70’in altında artış gören yıllık enflasyon Mayıs ayında uçuşa geçti.

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in göreve geldiğinde yüzde 40’ın altın kalan yıllık enflasyon, görevdeki 1 yılın ardından yüzde 75’i aştı. Yüksek gelen enflasyon verisi sonrası Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek açıklamasını paylaştı.

Sosyal medya hesabı üzerinden paylaştığı açıklamasında, “En kötüsü geride kaldı” diyen Şimşek, enflasyonda beklenen pik noktasının Mayıs ayında kayda geçtiğini söyledi.

Bakan Şimşek, “Geçmiş 12 ayın birikimli etkilerini içeren yıllık enflasyonda en yüksek seviyeyi bu ay gördük. Enflasyonla mücadelede geçiş dönemi böylece tamamlandı, dezenflasyon sürecine giriyoruz. Enflasyonda kalıcı düşüş haziranda başlayacak” dedi.

Dezenflasyon Patikası
Kaynak: X/memetsimsek

Yıllık enflasyonun yüzde 50’nin altına çekilmesi için yüksek ihtimalle üçüncü çeyrek sonunun gelmesi gerektiği notunu düşerek şöyle ekledi:

GCM Yatırım Banner

“Dezenflasyon öngören piyasa yıllık enflasyonu 12 ay sonra yüzde 33,2, 24 ay sonra yüzde 21,3 bekliyor. Önümüzdeki dönemde beklentiler hedeflerimize daha da yakınsayacak. Mali disiplini güçlendirerek dezenflasyon sürecine verdiğimiz destek artarak devam edecek. Fiyat istikrarına ulaşmak sabır ve zaman gerektiriyor, hedefimize ulaşmakta kararlıyız.”

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.