Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Meditera KKM Hesabına Ait Gelirlerini Paylaştı

Meditara şirketi, Kur Korumalı Mevduat Hesabı’nın vadesinin bugün dolduğunu bildirerek faiz ve kur farkı gelirlerini paylaştı. İşte detaylar,
Meditera KKM Hesabına Ait Gelirlerini Paylaştı
Son Güncelleme: 
Yorum

Meditera Tıbbi Malzeme Sanayi ve Ticaret A.Ş. Yönetim Kurulu, 15 Şubat 2022 tarihinde 6 ay vadeli toplam 110 milyon TL Kur Korumalı Mevduat (KKM) Hesabı açılmasına karar vermişti.

Söz konusu mevduat hesabının vadesinin bugün dolduğu bildirildi. Şirketin hesabında, 9 milyon 221 bin 918 TL faiz geliri, 25 milyon 52 bin 654 TL tutarında ise kur farkı tahakkuk edildiği paylaşıldı.

Toplamda 34 milyon 274 bin 572 TL tutarındaki faiz ve kur farkı gelirinin şirketin mali tablolarında, finansal gelirler hesabına yansıtıldığı aktarıldı. Bu tutarın 30 Eylül tarihinde sona eren konsolide mali tablolarında görüleceği bilgisi verildi.

Tıbbi malzeme şirketinin, vadesi dolan kur korumalı mevduat hesabından geri dönüşü olan anapara, faiz ve kur farkı geliri toplam 144 milyon 274 bin 572 TL’ye ulaştığı açıklandı.

Şirket, vergi istisnasından da yararlandı. Vadesi dolan Kur Korumalı Mevduat Hesabı’ndan sağlanan gelir kaynaklı 7 milyon 862 bin 798 TL tutarında Vergi İstisnası avantajı sağlandı.

Paylaşılan bilgiye göre bugün, 2022/17 sayılı Yönetim Kurulu Kararı doğrultusunda 144 milyon 274 bin 572 TL tutarında 6 ay vadeli yeni bir kur korumalı mevduat hesabının açıldığı kamuoyuna duyuruldu.

“Tasarruf Sahiplerinin Üçte Biri KKM Hesabını Seçiyor”

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, bugün Twitter hesabından KKM hesapları ile ilgili paylaşımda bulundu. Tasarruf sahiplerinin üçte birinin döviz yerine KKM hesabına yatırım yapmayı tercih ettiğini ifade etti.

Vatandaşların döviz tasarruflarını, Kur Korumalı TL Mevduat hesabına çevirerek ülke ekonomisine katkı sağlandığını belirtti. KKM hesabına yatırım yapan kişilerin, döviz kurlarında manipülasyon yapmak isteyen kötü niyetli güçlerin yoluna taş koyduğunu aktardı.

Geçtiğimiz ay yapılan açıklamada ise kurun seviyesinden kaynaklı hareketliliğin azaltılmış olmasının olumlu bir gösterge olduğunu dile getirmişti.

KKM uygulamasının devreye alınması durumunda, kurun neden olduğu oynaklığın çok daha fazla olabileceğine işaret ederek, 241,3 milyar lira vergiden feragat edildiğini açıkladı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu