Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Meclis Gündeminde Bu Hafta Neler Var?

Tütün mamulleri ve alkol piyasası ile cep telefonlarına getirilen düzenlemeler bu hafta Meclis gündemine taşınıyor. Ele alınacak konu başlıkları haberde;
Meclis Gündeminde Bu Hafta Neler Var?
HABER GİRİŞ

Yoğun geçen Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) gündeminde bu hafta Polis Yüksek Öğretim Kanunu’nda değişiklik, tütün mamulleri ve alkol piyasasına ilişkin düzenleme, cep telefonlarının IMEI durumları ile 2023 yılı bütçesi ele alınacak.

Meclise getirilecek Polis Yüksek Öğretim Kanunu’nda yapılan değişiklik teklifinin içeriğinde Polis Akademisi bünyesinde lisans eğitimi veren İç Güvenlik Fakültesi’nin kurulması ve Polis meslek yüksek okullarından (PMYO) yapılacak dikey geçişler yer alıyor.

Teklife göre kurulacak İç Güvenlik Fakültesi’ne alınacak öğrenciler için yaş şartı olacak. Sınavların yapıldığı yılın 1 Ocak tarihi itibarıyla 22 yaşından gün almamış lise ve dengi okullardan mezun olan öğrenciler, fakülteye giriş için başvuruda bulunabilecek.

İç Güvenlik Fakültesi’ne alınacak bir diğer öğrenci kontenjanı da dikey geçişler ile sağlanacak. Fakülteye, PMYO’dan dikey geçiş ile öğrenci alınabilecek.

Ayrıca uzmanlık alanlarına göre örgün eğitim veren üniversitelerin ilgili fakültelerinden mezun olanlar polis amiri olabilecek. Söz konusu kanun teklifinin Meclis’ten geçirilerek yasalaşması planlanıyor.

GCM Yatırım Banner

Tütün Mamulleri ve Alkol Piyasası Düzenlemesinde Hapis Cezası Var

Meclis’te görüşülecek konu başlıkları arasında tütün, tütün mamulleri ve alkol piyasasına ilişkin teklif de yer alıyor.

“Tütün, Tütün Mamulleri ve Alkol Piyasasının Düzenlenmesine Dair Kanun ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi”nde hapis cezası bunuyor.

Buna göre vergi güvenliğini sağlamak için tütün mamulleri ile 5 cl ve daha büyük iç ambalajlı alkollü içkilerin işaretlenerek aktarıldığı Ürün İzleme Sistemi’ne (ÜİS) müdahale edenlere 3 yıldan 8 yıla kadar hapis cezası verilecek.

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından verilen yetki belgesine sahip olmadan ya da bakanlığa bildirimde bulunmadan tütün ticareti yapanlara ise 2 yıldan 5 yıla kadar hapis cezası uygulanacak.

Ayrıca tütün mamulleri ve alkol piyasasında yer alan üreticilerden 50 milyon liraya kadar teminat alınması zorunluluğu getirilecek.

Cep Telefonlarının IMEI’leri Pasife Alınacak

Yurt dışından getirilen telefonlarla ilgili sıkı denetim ve kısıtlamaya giden hükümet, her bir cihazın kimlik numarası olan IMEI’lerle (Uluslararası Mobil Cihaz Kodu) ilgili de sınırlamasını Meclis’e getirdi.

Konuya ilişkin görüşmelerde, kesintisiz 1 yıl boyunca sinyali olmayan cep telefonlarının IMEI’lerinin aktiften pasife alınması kararlaştırılacak.

2023 Bütçe Görüşmeleri Tamamlanacak

Bakanlıkların 2023 bütçesini görüştüğü komisyon aşamalarının sonuna gelindi. Bu hafta görüşülecek bütçe toplantılarında Plan ve Bütçe Komisyonu, çalışmalarını tamamlayacak.

Komisyonda, Pazartesi günü Ulaştırma ve Altyapı, Salı günü Milli Savunma, Çarşamba günü Sanayi ve Teknoloji, Perşembe günü Sağlık bakanlıklarının 2023 bütçeleri ele alınacak.

Haftanın son gününde ise Cumhurbaşkanlığı ile bağlı kurum ve kuruluşların bütçeleri görüşülecek. (AA)

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.