Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Meclis Başkanı: 6 Nisan’dan Önce Seçim Kararı Beklemiyorum

TBMM Başkanı Mustafa Şentop, erken seçim ve EYT düzenlemesine yönelik önemli açıklamalarda bulundu. İşte detaylar...
Meclis Başkanı: 6 Nisan’dan Önce Seçim Kararı Beklemiyorum
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

2023 seçimleri gündemde yerini almaya devam ederken konuya yönelik açıklamalar geliyor. Özellikte seçim tarihine dair iktidardan ve muhalefetten ayı ayrı değerlendirmeler yapılıyor. En son açıklama ise bugün TBMM Başkanı Mustafa Şentop’tan geldi.

Meclis Başkanı Mustafa Şentop, EYT, başörtüsü düzenlemesi ve 2023 seçimleri hakkında konuştu.

Şentop, dün yaptığı açıklamada Haziran ayından sonra yapılacak seçimin teknik olarak erken seçim olarak görülebileceğini fakat siyasette bu şekilde nitelendirilemeyeceğini söylemişti. Bugünkü konuşmasında ise erken seçim konusuna değinerek “Seçimlerin normal tarihi 18 Haziran. Seçime yönelik bir karar alınsa bile bunun süresi 60 gündür.” açıklamasında bulundu.

Seçimlerin öne alınmasıyla ilgili karar yetkisinin hem Meclis’te hem de Cumhurbaşkanlığı’nda olduğunu kaydetti. 6 Nisan önce seçim kararını alınmasını beklemediklerini söyledi.

Konuya dair benzer açıklamalar yakın bir zamanda Ak Parti Grup Başkanvekili Özlem Zengin’den geldi. Seçimin Nisan ayından sonra olacağını ve Mayıs’ta olursa bile buna eken seçim denilemeyeceğini bildirdi Seçimin 1-2 hafta erkene çekilebileceğini kaydetti.

GCM Yatırım Banner

“EYT Konusundaki Düzenlemeler Bu Hafta Açıklanabilir”

Gündemde çok konuşulanlarda biri olan EYT düzenlemesine değinen Şentop, konuya yönelik düzenlemelerin bu hafta açıklanabileceğini kaydetti. Düzenlemenin Meclis’e bu hafta ya da önümüzdeki hafta gelebileceğini ve Ocak ayında değerlendirileceğini ifade etti.

Başörtüsü düzenlemesine yönelik konuşan Şentop, 400’ün üzerinde bir oy ile Meclis’ten geçebileceğini belirtti.

Meclis Başkanı, “400’ün üzerinde geçerse parlamentoda çözülmüş olur ve referanduma gerek kalmaz. Sayın Cumhurbaşkanı’nın da referanduma götürmeyeceği kanaatindeyim” diyerek konuştu.

Bu açıklamalarının yanında Şentop, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Nobel Barış Ödülü’ne aday gösterilmesi konusunda girişimlerin olduğunu aktardı. Başka ülkelerin milletvekillerinin de bu konuda girişimlerinin olduğunu ifade etti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.