Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

MEB’den Uzman Öğretmenlik Sınavı için Haber Geldi!

Kariyer Basamakları Sınavı’na girecek öğretmenlere yönelik örnek sorular Milli Eğitim Bakanlığı sitesinde paylaşıldı. İşte detaylar;
MEB’den Uzman Öğretmenlik Sınavı için Haber Geldi!
Son Güncelleme: 
Yorum

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), 19 Kasım’da Öğretmenlik Kariyer Basamakları Sınavı’na girecek öğretmenler için örnek sorular yayımladı. Soruların öğretmenlerin sorumlu oldukları eğitim modülüne göre hazırlandığı belirtildi.

MEB tarafından yayımlandığı aktarılan sorunlar uzman öğretmen ve başöğretmen unvanları için ayrı ayrı paylaşıldı. Uzman öğretmenlik unvanı için sınav örneklerinin 9 eğitim modülünden oluştuğu bildirildi.

Öğretmenlik Kariyer Basamakları Sınavı’na başöğretmen unvanı için girecek öğretmenlerin ise örnek sorularının 12 eğitim modülünü kapsadığına işaret edildi.

Uzman Öğretmen ve Başöğretmen Sınavı Hakkında Detaylar

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer Ağustos ayının ortasında uzmanlık ve başöğretmenlik için açıklamalarda bulunmuştu. 10 yıl öğretmenlik yapmış bir kişinin, uzman öğretmenliğe başvurabileceği belirtmişti.

Uzman öğretmen olabilmek için 180 saatlik, başöğretmen olabilmek içinse 240 saatlik alınan eğitimin sonrasında eğitimi değerlendiren bir sınav olduğunu söylemişti.

Özer, sınavda başarılı olan öğretmenlerin 1 derece alacağını ve artı eğitim öğretim tazminat hakkı kazanacağını kaydetmişti. Yüksek lisans yapmış olan öğretmenler bu sınavdan muaf olacak.

Uzman öğretmenlik ve başöğretmenlik sınavlarını geçemeyen kişilerin, öğretmen olarak çalışmaya devam edeceğine vurgu yapılmıştı.

Bir daha sınava girmek istemeyen öğretmenlerin, herhangi bir alanda önümüzde yıla kadar tezsiz yüksek lisans yapabileceğinin bilgisi verilmişti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu