Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

MEB’den Uzman Öğretmenlik Sınavı için Haber Geldi!

Kariyer Basamakları Sınavı’na girecek öğretmenlere yönelik örnek sorular Milli Eğitim Bakanlığı sitesinde paylaşıldı. İşte detaylar;
MEB’den Uzman Öğretmenlik Sınavı için Haber Geldi!
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), 19 Kasım’da Öğretmenlik Kariyer Basamakları Sınavı’na girecek öğretmenler için örnek sorular yayımladı. Soruların öğretmenlerin sorumlu oldukları eğitim modülüne göre hazırlandığı belirtildi.

MEB tarafından yayımlandığı aktarılan sorunlar uzman öğretmen ve başöğretmen unvanları için ayrı ayrı paylaşıldı. Uzman öğretmenlik unvanı için sınav örneklerinin 9 eğitim modülünden oluştuğu bildirildi.

Öğretmenlik Kariyer Basamakları Sınavı’na başöğretmen unvanı için girecek öğretmenlerin ise örnek sorularının 12 eğitim modülünü kapsadığına işaret edildi.

Uzman Öğretmen ve Başöğretmen Sınavı Hakkında Detaylar

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer Ağustos ayının ortasında uzmanlık ve başöğretmenlik için açıklamalarda bulunmuştu. 10 yıl öğretmenlik yapmış bir kişinin, uzman öğretmenliğe başvurabileceği belirtmişti.

Uzman öğretmen olabilmek için 180 saatlik, başöğretmen olabilmek içinse 240 saatlik alınan eğitimin sonrasında eğitimi değerlendiren bir sınav olduğunu söylemişti.

GCM Yatırım Banner

Özer, sınavda başarılı olan öğretmenlerin 1 derece alacağını ve artı eğitim öğretim tazminat hakkı kazanacağını kaydetmişti. Yüksek lisans yapmış olan öğretmenler bu sınavdan muaf olacak.

Uzman öğretmenlik ve başöğretmenlik sınavlarını geçemeyen kişilerin, öğretmen olarak çalışmaya devam edeceğine vurgu yapılmıştı.

Bir daha sınava girmek istemeyen öğretmenlerin, herhangi bir alanda önümüzde yıla kadar tezsiz yüksek lisans yapabileceğinin bilgisi verilmişti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2023/4Ç Kar/Zarar %36.13/63.87%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.