Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

MEB: Burslu Öğrenci Kontenjanı 100 Bine Çıkarıldı

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından deprem bölgesindeki öğrenciler için 30 bin ilave kontenjan ile Bursluluk Sınavı başvurularının başladığı duyuruldu.
MEB: Burslu Öğrenci Kontenjanı 100 Bine Çıkarıldı
HABER GİRİŞ

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından bugün 2023 ilköğretim ve ortaöğretim kurumlarının bursluluk sınavı başvurularının başladığı duyuruldu. MEB, burs için bu sene 30 bini deprem bölgesine olmak üzere 100 bin kontenjan ayrıldığını açıkladı.

İlköğretim ve Ortaöğretim Kurumları Bursluluk Sınavı’nın 3 Eylül 2023’te düzenleneceği anımsatılan açıklamada, Başvuru ve Uygulama Kılavuzu’nun “www.meb.gov.tr” internet adresinden yayımladığı kaydedildi.

MEB yayımladığı açıklamada, “Bu yıl, 70 binden 100 bine çıkan kontenjan sayısının 30 bin burs kapasitesi de deprem bölgesine ayrılacak.” ifadelerini kullandı.

Sınav Başvuruları 16 Haziran’a Kadar Alınacak

Yayımlanan kılavuzda bursluluk sınavının resmi ve özel ortaokullar, imam hatip ortaokulları veya özel eğitim ortaokullarının 5, 6, 7 ve 8’inci sınıfları ile ortaöğretim kurumlarının hazırlık sınıfı, 9, 10 ve 11’inci sınıflarında eğitim gören öğrencilere yönelik yapılacağı bildirildi.

Söz konusu sınav için başvuruların, 29 Mayıs-16 Haziran tarihleri arasında alınacağı paylaşıldı. Sınava, kılavuzda belirtilen koşulları taşıyan Türkiye Cumhuriyeti (TC) veya Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) vatandaşlarının başvuru yapabileceği ifade edildi.

GCM Yatırım Banner

Yurt dışında e-Okul sistemine kayıtlı TC vatandaşı olan öğrencilerin, sistem üzerinden başvuruda bulunabileceği ifade edildi. KKTC vatandaşı olan öğrencilerin ise KKTC kimlik numarası ile eğitim ataşeliği/müşavirliği üzerinden başvuru yapabileceği eklendi.

İlköğretim ve Ortaöğretim Kurumları Bursluluk Sınavı’nın, 2022-2023 öğretim yılının birinci döneminde uygulanan öğretim programları esas alınarak düzenleneceğinin bilgisi verildi.

Sınav Tedbir Hizmetlerine Detaylı Yer Verilecek

Sınavda ders dağılımları ve soru sayılarında geçen yıla kıyasla bir farklılık olmayacağı, sınavda tüm sınıf seviyelerine dörder seçenekli 100 soru sorulacağı ve sınav süresinin 120 dakika olacağı iletildi.

MEB açıklamasında yayımlanan kılavuzda, özel eğitim ihtiyacı olan öğrencilerle ilgili alınacak sınav tedbir hizmetlerine detaylı yer verileceği vurgulandı. Ayrıca kılavuza göre fotoğraflı sınav giriş belgesi, sınav tarihinden en az 7 gün önce “www.meb.gov.tr” internet adresinden alınacak.

Söz konusu sınavın, 3 Eylül 2023 Pazar günü Türkiye saatiyle 10.00’da başlayacağına işaret edildi. Sınav sonuçlarının ise 22 Eylül 2023 tarihinde “www.meb.gov.tr” internet adresinden yayımlanacağı paylaşıldı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.