Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

McDonald’s Rus İşini Yerel İşletmeciye Satmak için Anlaştı

McDonald's, Rusya pazarından çıkacağını açıklamasından üç gün sonra ülkedeki restoranlar için satış anlaşması yaptığını duyurdu. İşte detaylar;
McDonald’s Rus İşini Yerel İşletmeciye Satmak için Anlaştı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Hafta başında Rusya pazarından temelli çekileceğini açıklayan McDonald’s, ülkedeki restoranlarını yerel işletmeciye satacağını duyurdu. Dünyanın en büyük burger zinciri, Rusya’daki işini zincirin mevcut lisans sahibi Rus işadamı Alexander Govor’a satmak için anlaşmaya vardığını söyledi.

Duyuru, McDonald’s’ın Ukrayna işgalinin ardından Rusya pazarından çıktığını açıklamasından üç gün sonra geldi.

Pazartesi günü şirket; “Rusya’daki iş artık sürdürülebilir değil ve McDonald’s değerleriyle tutarlı değil” ifadeleriyle kararını açıklamıştı.

Bugün McDonald’s, Govor’un çalışanlarını en az iki yıl boyunca barındırmayı ve tedarikçilere, ev sahiplerine ve kamu hizmetlerine olan borçları finanse etmeyi kabul ettiğini söyledi.

Bununla birlikte satış işleminin fiyatı açıklanmadı. Yapılan anlaşma kapsamında Govor, McDonald’s’ın tüm restoran portföyünü satın alacak ve restoranları yeni bir marka altında işletecek.

Govor’un 2015’ten beri McDonald’s lisansı sahibi olarak hizmet verdiği ve Sibirya’da 25 restoran işlettiği bildirildi. Aynı zamanda anlaşmanın, önümüzdeki haftalarda gerçekleşmesi beklenen kapanışla düzenleyici onay dahil belirli koşullara tabi olmaya devam ettiği eklendi.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın