Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Mastercard: Merkez Bankaları Para Politikalarından Emin Değil

Mastercard Ekonomisti Mann, enflasyonun 2019 yılı ve öncesindeki seviyeye dönmesinin yıllar alacağına dikkat çekti. Haberin detayları aşağıda;
Mastercard: Merkez Bankaları Para Politikalarından Emin Değil
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Mastercard Ekonomi Enstitüsü’nde Asya-Pasifik, Ortadoğu ve Afrika baş ekonomisti olarak görev yapan David Mann, gündeme ilişkin açıklamalarda bulunarak küresel enflasyonun bu sene zirveyi gördüğünü vurguladı.

Mann açıklamasında pandemi öncesindeki enflasyon seviyesine geri dönmenin 2023 yılında mümkün olmayacağını öne sürdü. Hatta 2019 yılı ve öncesindeki seviyeye dönmesinin yıllar alacağını belirtti.

Yüksek enflasyon sebebiyle küresel çapta önemli olan merkez bankaları Kasım ayında da politika faizini yükseltme kararı aldı. Mann konuyla bağlantılı olarak enflasyonun büyük bir zorluk haline geldiğini savundu.

Merkez Bankalarının Faiz Artırımına Gitmesi Risk Taşıyor

Enflasyonun yükselişini sürdürdüğüne dikkat çeken Mann, merkez bankalarının politika faizlerini ihtiyaç duyulandan daha çok artırmasının da risk taşıdığını kaydetti.

Merkez bankalarının faiz artırımlarını sürdürerek gereğinden fazla artış yapması durumunda ise hızlı bir şekilde geri adım atmak zorunda kalabileceklerini bildirdi. Böylece ortaya çıkacak durumun da ciddi bir senaryo olduğunun altını çizdi.

GCM Yatırım Banner

Mann açıklamasında merkez bankalarının para politikalarını işaret ederek, “Asıl zorluk şu ki, yönünüzü kaybedip gökyüzünün ve altınızdaki yerin nerede olduğu konusunda emin değilseniz, nereye varmanız gerektiğinden de tam olarak emin olamazsınız.” cümlelerini kullandı.

Küresel Bankalar Faiz Artırımı Yaptı

Yüksek enflasyona rağmen ABD’li tüketicilerin zaruri harcamaları dışında olan seyahat gibi harcamalarına devam ettiğini söyleyen Mann, insanların seyahatleri kısıtlamaların tekrardan gelmesi endişesi ile yaptığını belirtti.

Politika faizini yükselten ülkeler arasında ABD, İngiltere, Avustralya gibi G10 ülkelerinin yanı sıra yükselen pazarlardan sayılan Endonezya, Tayland, Malezya ve Filipinler de bulunuyor.

ABD Merkez Bankası (FED) merakla beklenen Kasım ayı faiz kararını açıklamış, faiz oranını 75 baz puan artırarak 14 yılın zirvesi olan yüzde 3,75-4,00 aralığına ulaşmıştı. FED’in yarın açıklayacağı para politikası kararında da faiz artırımı yapması bekleniyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın