Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Mastercard İlk 9 Ayda Yabancı Turist Harcamalarında Artış Bildirdi

Mastercard tarafından 2023'ün ilk 9 ayını kapsayan yabancı turist harcama verileri açıklandı. Bu dönemde harcamalarda artış kaydedildi.
Mastercard İlk 9 Ayda Yabancı Turist Harcamalarında Artış Bildirdi
HABER GİRİŞ

Mastercard, 2023’ün ilk 9 aylık harcama verilerinin yer aldığı bir rapor paylaştı. Türkiye’de 2023 turizm sezonu raporuna göre bu dönemde yabancı turistlerin kartla yaptığı harcamalar, bir önceki yılın aynı dönemine göre yaklaşık yüzde 20 arttı. Buna ek olarak turist sayısındaki artışa bağlı olarak işlem yapan kart sayısında ise yüzde 25 artış görüldü.

Mastercard ve Maestro logolu yurt dışı kartlarının Türkiye’de ve seçilmiş diğer ülkelerde gerçekleştirdiği POS harcamalarının baz alındığı raporda, 2022 ve 2023’ün ilk 9 aylık dönemlerine ait sonuçların karşılaştırması yapıldı.

Rapora göre 1 Ocak–19 Eylül 2023 döneminde Türkiye’yi ziyaret eden yabancı turistlerin yaptığı fiziksel harcamalar, bir önceki yıla kıyasla yüzde 19 artış gösterdi.

Harcama kırılımları incelendiğinde, işlem yapan kart sayısının yüzde 25 artışa, toplam kartlı işlem tutarının ise yüzde 12 artışa ulaştığı görüldü. Bu yükselişi sağlayan ana faktörün turist sayısındaki artışa bağlı işlem yapan kart sayısındaki artış olduğu belirtildi.

İstanbul İlk Sırada

Mastercard raporunda il bazlı harcamalara bakıldığında, İstanbul yüzde 16 ile en fazla harcama yapılan il oldu. İstanbul, Türkiye’deki toplam harcamanın yüzde 51’ine ev sahipliği yaptı.

GCM Yatırım Banner

İstanbul’u yüzde 22 büyüme ile Antalya takip ederken Muğla ise yüzde 32 büyüme ve toplam turist harcamasından yüzde 9 pay ile hala turistlerin favori destinasyonlarından biri olduğunu gösterdi.

Yabancı turist harcamalarının yüzde 50’si İngiltere, Almanya, ABD, Suudi Arabistan ve Hollanda’dan gelen turistler tarafından gerçekleştirildi. İngiliz turistlerin harcamaları, geçen yıla göre yüzde 34 artış ve toplam harcamalarda yüzde 18 payı ile öne çıktı. Geçen yıla kıyasla en yüksek büyüme ise yüzde 298 ile Suudi Arabistan’da görüldü.

Harcamalardaki sektörel dağılımlara bakıldığında ise geçen sene payı en yüksek olan konaklama, bu sene de 187 dolar ortalama işlem tutarı ve yüzde 26 harcama payı ile zirvede yer almayı sürdürdü. ( AA)

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.