Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Mastercard: Enflasyon Düşük Gelirlilerin Harcamalarını Kısıtlıyor

Finans devi Mastercard, yüksek enflasyonun özellikle düşük gelirli müşterileri olumsuz etkilediği konusunda uyarıda bulundu.
Mastercard: Enflasyon Düşük Gelirlilerin Harcamalarını Kısıtlıyor
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Ödeme devi Mastercard, güçlü bir çeyreği tamamlamasının ardından kontrolsüz enflasyonun düşük gelirli müşterilerin harcamalarını azalttığı konusunda uyarıda bulundu. ABD ve dünyanın büyük bölümündeki yüksek enflasyon, tüketicilerin harcamalarını olumsuz etkiliyor.

Dünyanın dört bir yanındaki tüketiciler, Walmart dahil olmak üzere perakendecilerdeki satın almaların daha çok temel ihtiyaçlara ve bakkaliye kaymasıyla on yıllardır süren yüksek fiyat baskıları karşısında zorlanıyor.

Mastercard Mali İşlerden Sorumlu Başkan Sachin Mehra bir analist çağrısında yaptığı açıklamada, “ABD’de düşük gelir tarafındaki büyüme oranları açısından düşüş trendi görüyorsunuz.” ifadelerini kullandı.

Varlıklı tüketicilerin harcamaları ve sınır ötesi hacimlerdeki artış şimdiye kadar gerilemeye karşı bir siper sağlamış olsa da, ABD ekonomisi iki çeyreklik daralmanın ardından resesyona girerken bu eğilim bir darbe alabilir.

Nitekim bugün açıklanan ikinci çeyrek verisindeki daralma, ABD için teknik resesyonun onayı anlamına geliyor. Mastercard CEO’su Michael Miebach, yükselen faiz oranlarını ve doğal gaz kıtlığını, şirketin ikinci en büyük pazarı olan ve ödeme hacimlerinin pozitif olduğu Avrupa’daki riskler olarak tanımladı.

GCM Yatırım Banner

Şirket İkinci Çeyrekte Büyüdü

İkinci çeyrekte şirketin performansı, bastırılmış talep ve COVID-19 kısıtlamalarının hafifletilmesi sayesinde pandeminin başlangıcından bu yana en güçlü yaz seyahat sezonu tarafından desteklendi.

Sınır ötesi ödemeler, Nisan-Haziran döneminde yerel para birimi bazında yüzde 58 artarak Mastercard ağındaki brüt dolar hacminin yüzde 14 artışla 2,1 trilyon dolara yükselmesine yardımcı oldu.

ABD merkezli şirket, 5.49 milyar dolarlık net gelir üzerinden hisse başına 2.56 dolarlık düzeltilmiş kar bildirdi. Rakamlar analistlerin hisse başına sırasıyla 2,36 dolar ve 5,26 milyar dolar olan tahminlerinden daha yüksek geldi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın