Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

MASAK’tan FTX Kararı: İlgililerin Varlıklarına El Konuldu

MASAK, inceleme başlattığı 11 Kasım’da iflasını duyuran FTX hakkında açılan soruşturma sonucunda yetkililerin mal varlıklarına el koyduğunu duyurdu. İşte detaylar;
MASAK’tan FTX Kararı: İlgililerin Varlıklarına El Konuldu
HABER GİRİŞ

Mali Suçları Araştırma Kurulu (MASAK) resmi internet sitesinden yaptığı duyursunda inceleme başlattığı kripto para borsası FTX soruşturması sonucunda Samuel Benjamin Bankman-Fried adlı şahıs ve diğer ilgililerin mal varlığına el konulduğunu duyurdu. Yapılan açıklamada konuyla ilgili gerekçelere de değinildi.

Konuyla ilgili olarak Başkanlık tarafından devam eden incelemeler sonucunda bu aşamada, müşteri emanetlerinin usulüne uygun olarak muhafaza edilmediği, gerçeğe aykırı iş ve işlemlerle müşteri emanetlerinin başkaca kişi veya kişiler uhdesine geçirildiği veya yurtdışına çıkarıldığı belirtildi.

Ayrıca müşterilere gerçekte olmayan kripto varlıkların aldırılıp sattırıldığı, olağan bir piyasa işleyişine aykırı şekilde piyasalardaki arz ve talebin fiktif bir biçimde yönetildiği hususuna vurgu yapıldı.

Yapılan açıklamada, ilgili kişiler hakkında 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu’nda yer alan çeşitli öncül suçlar ve 282’nci maddesinde yer alan suçtan kaynaklanan mal varlığı değerleme suçundan soruşturma başlatılması ve şüphelilerin mal varlıklarına el koyulması talebiyle İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığına başvuruda bulunulduğu ifade edildi.

11 Kasım tarihinde ABD’li borsa olan FTX iflas ettiğini duyurmuştu. Şirketin CEO’su Sam Bankman-Fried istifasını bildirmişti. FTX’in çöküşü kripto para piyasalarında büyük ses getirmişti.

GCM Yatırım Banner

İflas neticesinde Bitcoin aşağı yönlü harekete başlamıştı ve fiyatlar düşmüştü. Ekonomistler ve analistler FTX’in iflasının kripto para piyasalarına olan güveni azalttığını ve piyasalara büyük zararlar verdiğini vurguluyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.