Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Marmarabirlik Ödemelere Başlıyor! İri Dane Alımları Yükseldi

Marmara Zeytin Tarım Satış Kooperatifleri Birliği, 2023-2024 iş yılı ürün alım kampanyasına ilişkin bilgi verdi. Detaylar haberin içerisinde;
Marmarabirlik Ödemelere Başlıyor! İri Dane Alımları Yükseldi
HABER GİRİŞ

Marmara Zeytin Tarım Satış Kooperatifleri Birliği (Marmarabirlik) tarafından yapılan açıklamayla 2023-2024 iş yılı ürün alım kampanyasına ilişkin bilgi verildi. Şirket, kampanyanın sonuna yaklaşıldığını 5’nci dilim kapsamında yarın ortaklara ödeme yapılacağını duyurdu.

Marmarabirlik açıklamasında, 16-29 Aralık 2023’te teslim edilen ürün bedellerinin yüzde 50’sinin karşılığı olan 36 milyon liralık ödemelerin yapılacağını belirtti. Ödemelerin, ortaklar tarafından 5 Ocak Cuma günü itibarıyla Ziraat Bankası ATM’lerinden çekilebileceğini kaydetti.

Kampanyanın 24 Ekim 2023’te başladığını anımsatan Marmarabirlik, kampanya başından bu yana 2 milyar 820 milyon liralık alım yaptığını paylaştı. Bu miktarın, 5’inci dilimle ortaklara 1 milyar 256 milyon lirasını ödeyeceğini ekledi.

Alımlar Sorunsuz Gerçekleşti

Marmarabirlik Yönetim Kurulu Başkanı Hidamet Asa, konuya ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Asa, tüm kooperatif bölgelerinde alımların sorunsuz gerçekleştiğini hatta bazılarında alım kampanyasının tamamlandığına işaret etti.

Ürün bedellerinin kampanyanın başında açıklandığını hatırlatarak, ödeme takvimi kapsamında ortakların hesabına yatırıldığını dile getirdi.

GCM Yatırım Banner

Asa açıklamasında, “2023-2024 iş yılı ürün alım kampanyasının sonuna doğru geldiğimiz şu günlerde, gerçekleşen ürün alım miktarı ve üreticiye yapılan ödemeler bir kooperatif markası olan Marmarabirlik’in gücünü göstermektedir.” ifadelerini kullandı.

Piyasa Fiyatlarının Belirlenmesinde Öncü Rol Oynadı

Marmarabilik’in üreticisine sahip çıkarak piyasa fiyatlarının belirlenmesinde öncü rol oynadığına dikkat çeken Asa, zor bir ürün alım kampanyasının daha üstesinden geldiklerini savundu.

180 daneden başlayıp 380 daneye kadar giden barem cetvelini baz alarak ürün alımı yaptıklarını söyleyerek, diğer yıllara göre iri dane alım miktarının oldukça yüksek olduğunu vurguladı.

Ortalama alım baremin kilogram başına 220 daneye denk geldiğinin bilgisini veren Asa, bütün kooperatiflerinde iri dane olduğundan ortalama alım fiyatlarının 91,50 lira olduğunu kaydetti. Marmarabirlik’in tüm imkanlarını zorlayarak böyle bir yılda ortaklarına sahip çıktığını belirtti.

KAYNAK: AA

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.