Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Marketlerden Galerilere Fahiş Fiyat Cezası 152,8 Milyon TL Oldu

Ticaret Bakanlığı, senenin başından itibaren yasaklara rağmen fahiş fiyat ve stokçuluk uygulamalarına kesilen para cezaları hakkında açıklama yaptı.
Marketlerden Galerilere Fahiş Fiyat Cezası 152,8 Milyon TL Oldu
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Yakın zamanda aldatıcı fiyat etiketlerine 11 milyon liralık ceza kesildiğini duyuran Ticaret Bakanlığı’ndan fahiş fiyatlara uygulanan yeni yaptırımlara dair açıklama geldi. Bakanlık, fahiş fiyat artışı yapan firmalara Haksız Fiyat Değerlendirme Kurulu eliyle 152,8 milyon liralık para cezası kesildiğini açıkladı.

Yılın ilk altı ayında fahiş fiyat incelemelerinde elde edilen sonuçları paylaşan Ticaret Bakanlığı, ülke genelinde haksız fiyat artışına giden firma sayısının 6 bin 673 olduğunu paylaştı.

Senenin başından itibaren 31 bin 129 üründe denetim yapıldığını ve piyasada arz-talep dengesini bozan eylemler ile stokçuluk gibi uygulamaların engellenmesi için idari yaptırımların uygulandığını kaydetti.

Deprem Bölgesi ve Otomotiv Sektörü Özelinde İncelemeler Sürdü

Ayrıca 6 Şubat tarihli Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenen iller özelinde yapılan incelemelerde acil ihtiyaç malzemelerinin fahiş fiyatta satışının tespit edildiği 353 firmaya toplam 84.975.532 TL’lik idari para cezası kesildiği bildirildi.

Sıfır araç stokçuluğunun yapıldığı yönündeki şikayetler için 13 otomotiv bayiine toplam 66,8 milyon lira para cezası uygulandığı açıklandı.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın