Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Marketlerde Glütensiz Ürün Satışında Şartlar Netleşti

Ticaret Bakanlığı tarafından yayımlanan tebliğe göre şube sayısı 200’den fazla olan zincir marketler, glütensiz ürün bulundurmak zorunda olacak.
Marketlerde Glütensiz Ürün Satışında Şartlar Netleşti
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Ticaret Bakanlığı, Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında Glütensiz Gıda Ürünü Satış Yükümlülüğü Getirilmesine İlişkin Tebliğ yayımladı. Söz konusu tebliğin amacının glüten intoleransı dolayısıyla tıbbi beslenme tedavisine gereksinim duyan bireylerin glütensiz gıda ürünlerine erişimini kolaylaştırmak olduğu belirtildi.

Alınan karara göre gıda perakende sektöründe hızlı tüketim malları satan ve şube sayısı 200’den fazla olan zincir mağazalar, 250 metrekareden fazla satış alanına sahip şubelerinde glütensiz olmak üzere un, tatlı ve tuzlu atıştırmalığı satışa hazır bulundurmakla yükümlü hale getirildi.

Benzer şekilde 400 metrekareden fazla satış alanına sahip şubelerinde glütensiz olmak üzere ekmek, un, makarna, tatlı atıştırmalık ve tuzlu atıştırmalığı, süreklilik arz edecek şekilde ve talebi karşılayacak miktarda satışa hazır bulundurmakla yükümlü kılındı.

Düzenlemenin 3’üncü maddesinin birinci fıkrasının (b) bendi yani, 250 metrekareden fazla satış alanına sahip şubelerde glütensiz gıdaların hazır olması şartı 1 Eylül 2024 tarihinde yürürlüğe girecek. Bazı hükümlerinin ise 1 Haziran 2024 tarihinde yürürlüğe gireceği belirtildi.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.