Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Mark Mobius: Faiz Artırımlarının Süreceğine Şüphe Yok

Yatırım gurusu Mark Mobius, son toplantıda faizi 25 baz puan artıran FED için tahminlerini açıkladı. Artırımlar sürecek…
Mark Mobius: Faiz Artırımlarının Süreceğine Şüphe Yok
Yorum

Ünlü yatırımcı Mark Mobius, geçen hafta faizde 25 baz puan artırım yapan ABD Merkez Bankası (FED) için tahminlerini paylaştı. Mobius Capital Partners’ın kurucu ortağı Mark Mobius, bugün CNBC’ye verdiği demeçte “FED’in faiz artırımlarını sürdüreceğine dair şüphe yok” dedi.

ABD’de enflasyonun yüzde 2’lik hedefe çok uzak olmasını gerekçe gösterdi. Şubat ayındaki yüzde 6’lık enflasyona atıfta bulunan Mobius, oranların hala çok yüksek olduğunu vurguladı.

Konuşmasında ABD para arzının düştüğünü, ancak bunun çok fazla olmadığına da dikkat çekti.

Silikon Vadisi Bankası çöküşüyle başlayıp hızla yayılan bankacılık korkularına ilişkin Mobius, Asya-Pasifik bölgesini güvenli liman olarak gösterdi.

ABD ve Avrupa’daki bankacılık korkularının Asya-Pasifik bölgesinde çok daha az belirgin göründüğünü belirterek, “Buradaki bankalar çok, çok daha temkinli, çok daha dikkatli, güçlü bir bilançoya sahip olduklarından emin oluyorlar” dedi.

Uzun süreli bir Asya boğası olarak tanınan Mobius, Asya Pasifik bölgesini bir bakıma güvenli sığınak olarak nitelendirdi. “Singapur’daki bankalar, Tayland’daki bankalar ve benzerleri oldukça iyi durumda” ifadelerini kullandı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu