Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Margrethe Vestager, Beş Yıl Daha AB’nin Rekabet Şefliğini Yapacak

Danimarkalı politikacı Margrethe Vestager’in bir beş yıl daha AB’nin rekabet şefi olmaya devam edeceği bildirildi. İşte detaylar;
Margrethe Vestager, Beş Yıl Daha AB’nin Rekabet Şefliğini Yapacak
HABER GİRİŞ

Margrethe Vestager, Avrupa Birliği’nin bir sonraki rekabet politikası başkanı olarak seçildi. Bu da Margrethe Vestager’in büyük teknoloji firmalarına yönelik soruşturmaları denetlemeye devam edeceğini gösterdi.

Halihazırda Avrupa Komisyonu’nun Rekabetten Sorumlu Üyesi olan ve teknoloji devlerine milyar dolarlık vergileriyle ün kazanan Margrethe Vestager’in rol konusundaki deneyimine rağmen ileride pek çok zorlukla karşılaşacağı kaydedildi.

Bunlar arasında veri gizliliği ve veri kullanımı konusunda artan endişelerin yanı sıra potansiyel bir rekabet kuralları reformu da bulunuyordu.

Margrethe Vestager, Karşılaşacağı Zorluklar Nitekim Vestager’in bu yılın başlarında Alman ve Fransa merkezli iki şirket arasındaki büyük demiryolu birleşmesini engellemesi, hükümetlerde hayal kırıklığı yaratmıştı. Hem Almanya hem de Fransa, Avrupa’nın uluslararası alanda mücadele etmek için daha büyük oyunculara ihtiyaç duyduğunu savunmuştu. Anlaşmazlık Avrupa Birliği’nin rekabet kuralları için değişiklik çağrılarına yol açmıştı.

Diğer taraftan Vestager’in mevcut sorumluluklarına ek olarak dijitalleştirme için başkan yardımcılığı görevini de yürüteceği vurgulandı.

Margrethe Vestager, Dijitalleştirme Başkan Yardımcılığı Yapacak Bugün yapılan duyuru, Avrupa Komisyonu’nun 1 Kasım’da görevi devralacak başkanı Ursula von der Leyen’in yeni ekibini sunmasıyla geldi. Kendisine eşlik edecek komisyon üyeleri listesinin yanında takip edeceği programı da açıklayan Ursula von der Leyen, Türkiye’nin üyeliği konusundaki tavrı sorulduğunda üye olmak isteyen ülkelere yaklaşımın onlara bağlı olacağını belirterek cevap verdi.

“Bu ülkelerin bize, Avrupa Birliği üyesi olmaya hazır olduklarını göstermeleri gerekiyor. Türkiye hakkında son yıllarda bu yönde bir ilerleme görmedim. Hatta tersi bir durum söz konusu.” diyen Komisyon Başkanı, AB’ye üyelik sürecini takip edecek kişiyi de göçmen karşıtı Macar bir siyasetçi olan Laszlo Trocsanyi olarak belirledi. Avrupa Komisyonu’nun ilk kadın başkanı olan Ursula von der Leyen’in ardından daha önce büyük çoğunluğunu erkeklerin oluşturduğu kurumda sayının neredeyse eşitlendiği de vurgulandı.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.