Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Marchenko: Ukrayna’nın Bütçe Açığı için Yardıma İhtiyacımız Var

Ukrayna Maliye Bakanı Marchenko, ülke ekonomisindeki bütçe açığını finanse etmek için yabancı kaynak arayışında olduklarını ifade etti. Detaylar;
Marchenko: Ukrayna’nın Bütçe Açığı için Yardıma İhtiyacımız Var
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Ukrayna Maliye Bakanı Sergei Marchenko, Perşembe günü ulusal çapta televizyon programları ziyaret maratonu gerçekleştirirken ülke ekonomisinin mevcut durumuna ve geleceğine dair önemli açıklamalarda bulundu.

Ukrayna yönetiminin, 2024 yılı devlet bütçe açığını finanse etmek için garantili uluslararası kaynaklar aramaya devam ettiğini ifade etti.

Marchenko: 2023 ve 2024 Yılı Bütçe Sorunu Sürüyor

2022’yle birlikte krizin başlamasının ardından Maliye Bakanlığı’nın öncelikli olarak üç ay boyunca ayda yaklaşık 5 milyar dolar tutarında uluslararası finansman aradığı bilgisini verdi.

2023 yılının geri kalanı için önceliklerden birinin Rusya’ya karşı saldırı için finansman sağlamak olduğunu söyledi.

2024 bütçesinin finansman sorununun henüz çözülmediğini sözlerine ekledi.

GCM Yatırım Banner

“Ordunun İhtiyaçları Karşılayabildiğimizden Çok Daha Fazla”

Güvenlik ve savunma sektörünün 2024 yılındaki harcamalarının, 1,6 trilyon UAH’ı (Ukrayna Grivnası) aştığı 2023 yılından daha düşük olmayacağını söylerken, “Bu bizim topladığımız vergilerden daha fazla” ifadesini kullandı.

Ordunun beş kat daha fazla bütçe talebinde bulunduğunu ancak Ukrayna’nın, vergileri bu kadar arttıramayacağını ifade etti.

“Güvenlik ve savunma sektörünün mevcut bütçesi ancak karşılayabileceğimiz düzeyde ve bu sektörü korumak için büyük çaba sarf ediyoruz” diyen Marchenko, şimdilik sadece bazı küçük ayarlamaların mümkün olduğunu sözlerine ekledi.

Kısa süre önce yapılan açıklamada, 2023 yılında Ukrayna’nın devlet bütçesinin dış finansmanının 42,5 milyar dolar olacağı (2023’te 32,1 milyar dolara kıyasla) ve bunun 29,7 milyar dolarının halihazırda ödenmiş durumda olduğu duyurulmuştu.

Marchenko daha önce yaptığı bir söyleşide, 2024 yılında, dış finansmanın 2023 yılındakiyle hemen hemen aynı olması gerektiğini söylemişti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın