Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Marathon Digital İlk Çeyrek ve Mart’ta Rekor Sayıda Bitcoin Çıkardı

Madencilik şirketi Marathon Digital, geride kalan ay içerisinde ve ilk çeyrekte rekor oranda Bitcoin çıkardı. Ayrıntılar geliyor…
Marathon Digital İlk Çeyrek ve Mart’ta Rekor Sayıda Bitcoin Çıkardı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Madencilik sektörünün önde gelen şirketlerinden Marathon Digital, ilk çeyrek ve Mart ayına dair verilerini paylaştı. Şirket ilk çeyrekte 2.195 adet Bitcoin çıkardı. Bunun 825 adeti ise Mart ayında gerçekleşti. Marathon Digital, hem ilk çeyrek hem de Mart ayında rekor seviyede BTC çıkardı.

Madencilik oranındaki rekor seviye, Marathon’un operasyonel hash oranındaki yüzde 64’lük artıştan kaynaklanıyor. Şirket 1 Ocak’tan bu yana madencilik gücünü 7,0 EH/s’den 11,5 EH/s’ye çıkardı. Marathon ayrıca geçen ay Applied Digital’in Kuzey Dakota tesisinde önceden kurulmuş 13.000 Bitcoin madencisine enerji verdi.

Nisan ayının başından itibaren, teorik olarak 11,5 EH/s üretim kapasitesine sahip yaklaşık 105.200 Bitcoin madencisinden oluşan bir filonun faaliyet gösterdiği belirtildi. Şirket bu yılın ortasında 23 EH/s madencilik kapasitesine sahip tesisi hayata geçirmeyi planlıyor.

Marathon Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Fred Thiel, “Operasyonel ilerlememize ek olarak, çeyrek boyunca mali durumumuzu da iyileştirdik. İflas eden Silvergate Bank ile olan kredi olanaklarımızı sonlandırdık.” açıklamasında bulundu.

Marathon daha önce, iflas eden Signature Bank tarafından tutulan 142 milyon dolarlık nakit mevduata erişimi olduğunu kaydetti ve kapatılan Silicon Valley Bank ile doğrudan bir iş ilişkisi olmadığını duyurdu.

GCM Yatırım Banner

Marathon’un 4. çeyrek geliri, bir önceki yıla göre yüzde 58 düşüşle 28,4 milyon dolara geriledi . 2022 için tam yıllık geliri ise yüzde 26 düşüşle 117,8 milyon dolar olarak açıklandı. Şirket geçen yıl 686,7 milyon dolarlık net zarar bildirdi. Bu 2021’deki 38,1 milyon dolarlık kayıptan çok daha büyük bir zararı temsil ediyor.

Şirketin son dönemdeki artan faaliyeti, Bitcoin fiyatındaki yükseliş ile beraber gerçekleşti. Kripto para birimi bu yıl içerisindeki kazancını yüzde 70’e çıkarmış durumda. Bitcoin yazım itibarıyla 541 milyar piyasa değerine sahip ve 28.000 dolar seviyesinden işlem görüyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.