Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Merkeziyetsiz Finans Hakimiyeti Temmuz Sonrası En Düşük Seviyede

Bitcoin ve Ripple’ın kripto para piyasasındaki hakimiyetini artırması, merkeziyetsiz finansa negatif olarak yansıdı.
Merkeziyetsiz Finans Hakimiyeti Temmuz Sonrası En Düşük Seviyede
Son Güncelleme: 
Yorum

Merkeziyetsiz finans (DeFi) son yıllarda kripto para piyasasında yükselen bir trend haline gelmişti. Son dönemde markette yaşananlar ise DeFi pazarının hakimiyetinin azalmasına neden oldu. Veriler DeFi hakimiyetinin Temmuz’dan bu yana en düşük seviyeye gerilediğini gösteriyor.

Merkeziyetsiz Finans, adından da anlaşılacağı üzere hiçbir merkezi bir yapı barındırmayan ve tamamen blockchain üzerinde çalışan bir ekosistem olarak tanımlanıyor.

DeFi Dominance veri panosu, Uniswap, Aave, PancakeSwap, Maker, The Graph, Thorchain, SushiSwap, Compound, Yearn.finance, Synthetix, Bancor, 0x, UMA, Curve için DeFi tokenlerinin piyasa değerlerini toplayarak daha geniş bir trendi gösteriyor.

DeFi pazar hakimiyet grafiği
Kaynak: The Block

Metrik şu anda yüzde 4,05’e kadar düştükten sonra yüzde 4,1’lik bir hakimiyet seviyesinde. DeFi hakimiyeti en son 12 Temmuz 2022’de bu kadar düşüktü. DeFi’nin hakimiyetindeki en son düşüşler, bu yıl Bitcoin için artan pazar payı kazançlarıyla aynı zamana denk geliyor. Son 90 gün içinde, BTC hakimiyetini yüzde 37,93’ten yüzde 47’ye kadar çıkardı.

BTC’nin hakimiyetini artırmasının başlıca etkenleri arasında küresel boyutta bankacılık krizine dair endişeler yer alıyor. Kripto para piyasasının toplam değeri 1.1 trilyon doların üzerinde kalmayı sürdürüyor. Bitcoin’in son dönemdeki artan hakimiyeti, başta DeFi ürünleri olmak üzere altcoinler üzerinde baskının artmasına neden oluyor.

Bitcoin’den daha iyi performansı ile ayrışan bir diğer kripto para birimi Ripple (XRP) oldu. XRP bu süreçte yüzde 60’tan fazla getiri sağladı. Dijital varlık yazım itibarıyla 0,49 dolardan işlem görüyor.

Ripple aleyhine daha önce ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) tarafından açılan davada sona yaklaşıldığına dair beklentilerin, XRP’nin fiyatını yukarı ittiği belirtiliyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/1Ç Kar/Zarar %31.81/68.19%