Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Maliye Ek Vergi Kararından Vazgeçmiyor: Bir Seçenek Daha Geldi!

Şirketlere getirilen ek vergi kararında tartışmalar sürerken, ödeme zorluğu çekenler için bir seçenek daha sunuldu. Detaylar haberde;
Maliye Ek Vergi Kararından Vazgeçmiyor: Bir Seçenek Daha Geldi!
HABER GİRİŞ

Maliye Bakanlığı’nın şirketlerden alınacak ek vergi için ödeme kolaylığı getirmesiyle 12 taksitle ödeme imkanına bir yeni seçenek daha eklendi. Konuyu gündemine taşıyan Ekonomim’den Abdullah Tolu’nun aktardığı bilgilere göre ek vergiye hazırlıksız yakalanan şirketler, ödeme zorluğu yaşadığı için konuyu mahkemeye taşıma ya da ödeme kolaylığı talebinde bulunma yoluna gitti.

Talep üzerine ödemeleri bir yıla yayan yönetim, vergi iadelerinin ek vergiye mahsup edilebilmesi seçeneğini de masaya getirdi. Maliye tarafı tüm teşkilatına vergi iadelerinin ek vergiye yansıtılması için talimat verdi.

Teşkilatlara gönderilen yazıda, katma değer vergisi (KDV), gelir ve kurumlar vergisi gibi diğer vergiler üzerinden alacakları iade miktarının şirketlere ödenmesi yerine vergi daireleri tarafından ek vergi ödemelerine yansıtılacağı bildirildi.

Alınan kararın, yüksek enflasyon ortamında zorluk çeken şirketlerin elini rahatlatacağı ve vergi ödemelerinde halihazırda sıkıntı içinde olanlara kolaylık sağlanacağı şeklinde yorumlandı.

Art arda alınan kararlar, hükümetin ise şirketler zorluk yaşasa da ek vergiden vazgeçme niyetinde olmadığının göstergesi oldu.

GCM Yatırım Banner

Tolu, “Getirilen bu iki kolaylık, şirketler, bir nebze de olsa rahatlattı. Diğer taraftan, getirilen bu kolaylıklar, Maliye’nin ek verginin tahsili konusunda ısrarlı ve kararlı olduğunu da gösteriyor. Nitekim bugünlerde vergi daireleri ek vergiyi ödeyemeyen şirketleri arayarak, taksitlendirme isteyip istemediklerini soruyor, aksi takdirde takibe geçileceğini belirtiyor” şeklinde yorumda bulundu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın