Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Şirketlerden Alınacak Ek Vergi için Ödeme Kolaylığı Getirildi

Maliye Bakanlığı tarafından yayımlanan tahsilat iç genelgesi ile şirketlerden alınacak ek verginin taksitlendirilmesine imkan sağlandı. İşte detaylar;
Şirketlerden Alınacak Ek Vergi için Ödeme Kolaylığı Getirildi
HABER GİRİŞ

Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenen illerde, afetzedelerin acil ihtiyaçlarının karşılanması ve bölgenin yeniden inşası için şirketlerden tek seferlik ek vergi alınacağı açıklanmıştı. Mart ayında alınan karar, kamuoyunda büyük tepkilere sebep olmuştu.

Deprem bölgesindeki harcamalara kaynak sağlamak amacıyla Kurumlar Vergisi mükelleflerine uygulanacak tek seferlik ek vergiye ödeme kolaylığı getirildi.

Şirketlerden ek verginin, kurum kazancında indirim konusu yapılan istisna ve indirim tutarları ile indirimli kurumlar vergisine tabi matrahları üzerinden yüzde 10 oranında alınacağı duyurulmuştu. Karardan, deprem bölgesindeki kurumların muaf olacağına işaret edilmişti.

Şirketler, Dava Açarak Yükümlülüklerini Erteliyor

Söz konusu tutarın normalde ilkinin kurumlar vergisi beyannamesinin verileceği Nisan’da, ikincisinin ise Ağustos’ta olmak üzere 2 taksitte ödenmesi gerekiyordu.

Ancak söz konusu vergi bazı şirketlerde oldukça yüksek miktarlarda hesaplandı. Şirketlerinse bu tutarları ödemekte zorlanmaya başladığına işaret eden Ekonomim haberinde, bu sebeple bazı şirketlerin dava açarak ödeme yükümlülüklerini erteleme eğilimine girdiklerini kaydetti.

GCM Yatırım Banner

Maliye tarafından bugün yayımlanan tahsilat iç genelgesi ile ek verginin 12 aya kadar taksitlendirme imkanı sağlandığına işaret edildi. Alınan kararla uygulanacak olan taksitlendirme kolaylığınınsa ödeme zorluğu yaşayan şirketleri oldukça rahatlatacağına dikkat çekildi.

Taksitlendirme kolaylığının önemli bir düzenleme olduğu belirtilirken, kararın şirketleri rahatlatacağı hatta dava açmaya hazırlanan çok sayıda şirketin davadan vazgeçebileceği öne sürüldü.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın