Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Maliye Bakanı Hunt: İngiltere Bu Yıl Resesyona Girmeyecek

İngiltere Maliye Bakanı Jeremy Hunt, bütçe konuşmasında ekonominin resesyona girmeyeceğini söyledi.
Maliye Bakanı Hunt: İngiltere Bu Yıl Resesyona Girmeyecek
HABER GİRİŞ

İngiltere Maliye Bakanı Jeremy Hunt, haftalardır beklenen bütçe konuşmasını bekledi. Hunt, İngiltere ekonomisinin daha önce beklendiği gibi 2023′te teknik bir durgunluğa girmeyeceğini söyledi. Maliye Bakanı, güncellenen görünümün bağımsız Bütçe Sorumluluğu Ofisi’nin yeni tahminlerine dayandığını ifade etti.

Teknik resesyon bir ülkenin, reel GSYİH’sında art arda iki çeyrek daralma yaşaması olarak tanımlanıyor. Maliye Bakanı, İngiltere Merkez Bankası’nın ülkenin şimdiye kadarki en uzun durgunluğu ile karşı karşıya olduğuna dair daha önceki tahminlerinin ardından, Birleşik Krallık ekonomisinin şüphecileri haksız çıkardığını söyledi.

Hunt, enflasyonu yarıya indirmek, borcu azaltmak ve ekonomiyi büyütmek için başbakanın önceliklerini karşılayacaklarını ifade etti.

Maliye Bakanı, vergiden muaf yıllık emeklilik katkı paylarının üst sınırını 40.000 sterlinden 60.000 sterline çıkardı. Bununla beraber daha önce 1 milyon sterlin ile sınırlandırılan vergisiz emekli maaşlarındaki ömür boyu ödeneği de kaldırdı.

Avam Kamarası’nda ülkenin yıllık harcama bütçesini açıklayan Hunt, emeklilik vergilerinin işleyiş şekli yüzünden hiçbir doktorun erken emekli olmasını istemediğini söyledi.

GCM Yatırım Banner

2020′de açıklanan yıllık ve ömür boyu sınırın altı yıl süreyle dondurulmasını takiben yeni vergiden muaf emekli maaşı ödeneği, devlet emeklilik yaşından önce iş gücünden ayrılan başta doktorlar olmak üzere yüksek kazançlı, yaşlı profesyonellerin sayısını azaltmayı amaçlıyor.

Diğer büyük ekonomilerin aksine, İngiltere’deki son veriler, enflasyon ve enerji maliyetleri haneler üzerinde büyük baskı oluştursa da, kaybedilen işçilerin işgücü piyasasına geri döndüklerine dair hiçbir işaret göstermiyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın