Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Mahkemenin Grayscale Kararı Bitcoin Spot ETF’ini Garanti Etmiyor

Yatırımcılar mahkemenin, Grayscale’i SEC davasında haklı bulmasına rağmen, düzenleyicinin Bitcoin spot ETF’i onaylayacağına kesin gözüyle bakmıyor.
Mahkemenin Grayscale Kararı Bitcoin Spot ETF’ini Garanti Etmiyor
HABER GİRİŞ

Bitcoin, tüccarların uzun süredir tartışılan Grayscale Bitcoin spot ETF’ine ilişkin mahkeme kararının ardından ABD’de onaylanması umutlarına tepki göstermesiyle haftalarca süren durgunluğun ardından yüzde 7’ye yakın arttı.

Federal bir temyiz mahkemesi, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na (SEC), Grayscale Bitcoin Trust’ı borsada işlem gören bir fona dönüştürme teklifini reddetmesine karşı çıktı. Bu, SEC’in bugüne kadar incelediği bu tür ETF başvurularının hiçbirini onaylamamasına rağmen, potansiyel olarak ABD’de bir spot Bitcoin ETF’ini onaylama beklentisini artırıyor.

‘Bitcoin Spot ETF Onayı Kesin Değil’

Bazı uzmanlar ise bu gelişmeye daha temkinli yaklaşıyor. Fineqia International (CSE:FNQ) araştırma analisti Matteo Greco, “Grayscale, reddedilme nedenleri hakim için adil görünmediğinden dosyalarının SEC tarafından yeniden değerlendirildiğini görme şansını elde etti Bu, Grayscale’in artık yüzde 100 spot Bitcoin ETF listeleyebileceği veya bunun gelecekte gerçekleşeceği anlamına gelmiyor.” değerlendirmesini yaptı.

Bu gelişmenin piyasa için güçlü bir olumlu sinyal olduğunu kabul eden Greco, Grayscale’in ürününü ETF olarak listeleyip listeleyemeyeceği ve ne zaman listeleyebileceği konusunda nihai kararların henüz verilmediğine dikkat çekti. Greco, yaklaşık 2,5 milyon Bitcoin’in kısa vadeli bir kayıpla tutulduğuna ve bu durumun önümüzdeki dönemde olumsuz yönde etki yaratabileceğini belirtti.

Dijital varlık piyasasının işlem hacminin son derece düşük olduğunu vurgulayan analist, Ağustos ayı için merkezi borsalarda kümülatif hacmin yaklaşık 400 milyar dolar olduğunu ve Aralık 2020’den bu yana en düşük seviyenin görüldüğünü belirtti.

GCM Yatırım Banner

Bazıları ise federal mahkemenin kararının doğrudan onay anlamına gelmese de, değişen düzenleyici ortamın ilk adımlarını oluşturduğunu söyledi.

Ticaret firması Flowdesk’in kurucu ortağı Guilhem Chaumont, “Karar henüz ilk ABD Bitcoin ETF’inin onaylanacağı anlamına gelmese de, mahkeme kararı, düzenleyiciler ve davalarını desteklemek için sağlam argümanlar sunan dijital varlık oyuncuları arasındaki yasal bir gerginlik modelini takip ediyor” diye konuştu.

Chaumont, davanın kesin sonu olmasa bile, bunu ABD’de düzenlemelerin kabulüyle ilgili bir dizi olumlu haberin ilki olabileceğini belirtti. Mahkemeden gelen olumlu haber sonrası Bitcoin 27.400 dolar seviyesinde işlem görüyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.