Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Grayscale, SEC Davasını Kazandı: Bitcoin’de Sert Hareket!

Federal temyiz mahkemesi, SEC ile Grayscale arasındaki davada kararını verdi. Düzenleyici Grayscale'i haklı buldu. Detaylar geliyor...
Grayscale, SEC Davasını Kazandı: Bitcoin’de Sert Hareket!
Yorum

Kripto varlık yöneticisi Grayscale, tezgah üstü GBTC uygulamasını listelenmiş bir Bitcoin ETF’ye dönüştürme çabalarında Amerika Birleşik Devletleri Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na (SEC) karşı büyük bir zafer elde etti.

ABD Temyiz Mahkemesi Devre Hakimi Neomi Rao, Grayscale’in inceleme dilekçesinin kabul edilmesini ve SEC’in GBTC listeleme başvurusunun reddedilmesi yönündeki kararının iptal edilmesini emretti. Yargıç Rao daha önce SEC’in Grayscale’in neden hatalı olduğuna ilişkin “herhangi bir açıklama yapmadığını” söylemişti.

Kararda, Grayscale’in önerdiği ETF’nin yakın zamanda onaylanan Teucrium ve Valkyrie Bitcoin vadeli işlem ürünlerine benzer olduğuna dair yeterince argüman paylaştığı ve bunun aynı düzenleyici muameleyi garanti ettiği belirtildi.

Grayscale sözcüsü, bu hareketi Amerikalı yatırımcılar için ileriye yönelik muazzam bir adım olarak nitelendirdi ve hukuk ekibinin görüşü gözden geçirdiğini, SEC ile birlikte sonraki adımları atacağını ekledi.

Yasal zafer potansiyel olarak ABD’de bir spot bitcoin ETF’sinin kapısını açıyor. Avukatlar, uzun zamandır bu tür bir ürüne izin verilmesinin, halkın daha büyük bir kısmının Bitcoin’i doğrudan satın alma zahmetine girmeden kripto paraya yapmasına olanak sağlayacağını savundu.

Bitcoin saatlik grafik
Kaynak: Paratic Piyasalar

SEC, bugüne kadar incelediği bu tür ETF başvurularının hiçbirini onaylamadı, ancak yeni bir grup başvuru sahibi artık olumlu yanıt bekliyor. Karar sonrası Bitcoin’de yüzde 5’e yakın yükseliş meydana geldi. Kripto para birimi 27.000 doların üzerine çıktı.

BTC yazım itibarıyla 27.400 dolar seviyesinden işlem görüyor. Ethereum’da yüzde 4’ün üzerinde yükselişle, 1.700 doların üzerine çıktı. Altcoinlerde yüzde 5’e yakın yükselişler görülürken, kripto para piyasasının toplam değeri 1.09 trilyon doları gördü.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/1Ç Kar/Zarar %31.81/68.19%