Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Mahkeme Onayladı: FTX Kripto Varlıklarını Satabilecek

ABD Delaware Bölgesi İflas Mahkemesi, iflas eden kripto para borsası FTX'in varlıklarını satmasına imkan tanıyan onayı verdi.
Mahkeme Onayladı: FTX Kripto Varlıklarını Satabilecek
HABER GİRİŞ

ABD Delaware Bölgesi İflas Mahkemesi yargıcı John Dorsey, iflas eden borsa FTX’in alacaklılara borcunu ödemek için kripto varlıklarını satıp yatırım yapabileceğine karar verdi. Mahkeme duruşmasında Yargıç John Dorsey, önergeyi onayladığını ve plana karşı yapılan iki itirazı reddettiğini söyledi.

Bu, iflas eden borsanın, değeri 3,4 milyar doların üzerinde olduğu söylenen kripto varlıklarını satmasına, stake etmesine ve hedge etmesine olanak tanıyor. Mahkemenin kararı sonrası Bitcoin fiyatında majör bir değişiklik olmadı ve 26.000 doların üzerinde işlem görüyor.

FTX müşterilerinden oluşan özel komiteyi temsil eden bir avukat, duruşma sırasında planı desteklerken, teminatsız alacaklılar komitesinin avukatı, ilgili tüm tarafların süreci hızlandırmak istediğini söyledi.

Borsa avukatlarının sunduğu dosyaya göre, normalde atıl durumda olan dijital varlıklarından düşük riskli getiriler üreterek mülklerin ve nihayetinde alacaklıların yararına olacak. Bir avukat, “FTX’in görüşü satılan dijital varlıkların borçluların varlıkları olabilir” diye konuştu.

Başka bir avukat, varlıkların tamamının tek bir havuzda bulunduğunu ve bireysel müşteriye kadar takip edilemediğini söyledi. FTX, bu haftanın başında 1,16 milyar dolarlık Solana ve yaklaşık 560 milyon dolarlık Bitcoin tuttuğunu açıkladı. Varlıklarının geri kalanı daha az bilinen likit olmayan tokenlardan oluşuyor.

GCM Yatırım Banner

Geçen yılın Kasım ayında iflas eden FTX’in CEO’su Sam Bankman-Fried’ın, daha önce suçsuz olduğunu iddia ettiği suçlamalar nedeniyle 3 Ekim 2023’te yargılanması planlanıyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın