Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Mahfi Eğilmez’den Dolar Yorumu: Dış Güçler İç Güçler

Ünlü ekonomist Mahfi Eğilmez, doların son günlerde küresel pazarda ve yurt içindeki durumuna ilişkin görüşlerini paylaştı. Detaylar şöyle...
Mahfi Eğilmez’den Dolar Yorumu: Dış Güçler İç Güçler
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Mahfi Eğilmez dünyadaki rezerv para birimi dolardaki son duruma ilişkin görüşlerini paylaştı Eğilmez, doların küresel pazarda diğer para birimler, karşısında değer kaybettiğini ancak yurt içinde yükselmeye devam ettiğine dikkat çekti.

Son beş günde doların euro karşısındaki değerinin düştüğünü belirten Eğilmez, “Dolar, son günlerde bütün paralara karşı değer kaybediyor. Bunun birkaç istisnası var. Onlardan birisi olan TL, değer kaybeden dolara karşı değer kaybetmeye devam ediyor” açıklamasını yaptı.

Doların, yabancı paralara karşı değer kaybetmesinin birçok nedeni olduğunu belirten Eğilmez, son günlerde, enflasyondaki yumuşamanın yarattığı beklentilerle faiz artışlarının artık duracağına olan inancın etkili olduğunu söyledi.

Enflasyondaki yumuşamanın FED’in faiz artırımına ara vermesi beklentisini yükselttiğini, bunun sonucu olarak ABD tahvil faizlerinin gerilediğini dolara talebin azaldığını belirtti. FED yaptığı son iki toplantısında faiz oranlarını değiştirmeyerek yüzde 5,25-5,50 aralığında sabit bıraktı.

TL, Dolar Karşısında İstisna

Mahfi Eğilmez, doların diğer para birimlerindeki gerilemesine karşın, TL karşısında yükselmesinin, ekonomi dışı nedenlere dayandığını söyledi. Yeni ekonomi yönetiminin Merkez Bankası’yla birlikte giriştiği rasyonelleşme politikasıyla iyimser bir havaya giren piyasanın, sosyal ve siyasal alandaki yanlışlar nedeniyle yeniden tersine dönmeye başladığına dikkat çekti.

GCM Yatırım Banner

Eğilmez bu dönüşün en önemli nedeninin Anayasa Mahkemesi üzerinde yaratılan tartışmalar ve hukukun uygulanmasında her alanda ortaya çıkan siyasal müdahaleler olabileceğini belirterek, “Aslında son günlerde risk artırıcı başka da bir şey olmadı.” diye konuştu.

Ekonomist açıklamasını “Dış güçler lehimize çalışırken iç güçler aleyhimize çalışıyor.” ifadeleri ile tamamladı. Dolar kuru yeni güne yurt içi piyasada yükselişini sürdürerek başladı ve an itibarıyla 28,71 TL seviyesinde bulunuyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.