Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Mahfi Eğilmez Ek Maaş Zammı için Kamu İsrafını İşaret Etti

Ünlü ekonomist Mahfi Eğilmez, asgari ücret ve emekli maaşlarına zam yapılması için kamu israfının kesilerek kaynak yaratılabileceğini söyledi.
Mahfi Eğilmez Ek Maaş Zammı için Kamu İsrafını İşaret Etti
HABER GİRİŞ

Eski Hazine Müsteşarı, iktisat uzmanı, akademisyen ve yazar Dr. Mahfi Eğilmez, Halk TV’de katıldığı canlı yayında ekonomiye dair son durum değerlendirmesini paylaştı. Eğilmez’in gündeminde yüksek enflasyon, asgari ücret ve emekli maaş zamları ve para politikası vardı.

Son günlerde sıkça tartışılan emekli maaş zammı ve asgari ücrette ek artış konularına değinen Eğilmez, “Kabaca 16 milyon emekli var. 7 milyon civarında asgari ücretli var. 3-4 milyon da asgari ücretin hemen üzerinde, yani çok düşük ücret alan var. Toplarsak 26-27 milyon insan çok düşük ücretle geçinmek zorunda kalıyor.” diye konuştu.

Mevcut durum nedeniyle bu kesime sırt dönmenin mümkün olmadığını belirten Eğilmez, İnsanların yaşam savaşı verdiğini, enflasyonun kalıcı olarak düşeceğine dair gösterge olmadığını ve insanları hızla artan enflasyona ayarlanması gerektiğini söyledi.

Mahfi Eğilmez, inanılmaz bir kamu israfı olduğuna dikkat çekerek, bunun önlenerek yeni kaynak yaratılabileceğini ifade etti.

Eğilmez: Ekonomi Politikası Yanlış

Mahfi Eğilmez her şeyden evvel yanlış bir ekonomi politikası izlendiğini belirterek, enflasyonun yüksek olduğunu, gerçek enflasyonun açıklanan rakamların çok üzerinde olduğuna dikkat çekti.

GCM Yatırım Banner

Bunun düzeltilmesi gerektiğini belirten Eğilmez, “Yüzde 60’lık enflasyona göre uyguladığınız politika başka, yüzde 120 enflasyona göre uyguladığınız politikalar başka olur. Ben enflasyonla mücadele edildiğine inanmıyorum. Biz büyümeyle uğraşıyoruz.” diye konuştu.

Maliye politikasının gevşek ve kamu israfının inanılmaz boyutlarda olduğunu böyle bir yerden parlak şekilde çıkılmasının mümkün olmadığını sözlerine ekledi. Mahfi Eğilmez büyüme belirlerken piyasadaki mal ve hizmetlerin fiyatlarının toplandığını, bunun Türk lirasıyla tespit edildiğine dikkat çekti.

Yıllık ortalama dolar kuruna bölerek dolar karşılığı hesaplaması yapıldığının altını çizen Eğilmez, “Biz Merkez Bankası’yla bastırıp dolar kurununu düşük tutarsak bu gerçek bir rakam olmaz. Sığınmacıların katkısını alıyoruz, bunu katıyoruz GSYH’ya. Ama nüfusa bölerken onları yok sayıyoruz.” ifadelerini kullandı. Bu nedenle kişi başına gelirin yüksek çıktığını belirtti.

‘Türkiye IMF’e Gitmeli’

Eğilmez, Türkiye’nin IMF’e giderek bu sistemi düzeltmesi gerektiğini ancak bunun da yeterli olmayacağını öne sürdü.

Türkiye’nin IMF dışında da doğrudan yabancı sermaye çekmesi gerekliliğine vurgu yapan Eğilmez, “Yapısal reform dediğimiz kavramlar var, bunları yapmazsak, paket olarak koymazsak tek başına faizi artır, vergiyi yükselt geçici olarak bir iki yıl kurtarırız, ondan sonra gelmez.” diye konuştu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın