Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Macron’dan Paris’e Ateş Düşürecek Hamle Geldi

Fransa’da on gündür süren protestoları daha da alevlendirecek bir açıklama geldi. Hükümet Sözcüsü Veran, emeklilik yaşını artırmada ısrarcı olduklarını deklare etti.
Macron’dan Paris’e Ateş Düşürecek Hamle Geldi
HABER GİRİŞ

Fransa, emeklilik yaşını 62’den 64’e yükseltme kararı aldığı günden bu yana ülkede protestolar devam ediyor. Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un emeklilik reformunda ısrarını sürdürmesi ve yasa tasarısını oylama yapmadan parlamentodan geçirme kararı alması sokaktaki protestoları daha da alevlendirdi.

Güvenoyuna giden parlamentoda sınırlı bir oyla devrilmekten kurtulan hükümetin geri adım atıp atmayacağı merak konusu olurken, Hükümet Sözcüsü Olivier Veran’dan şimşekleri çekecek bir açıklama geldi.

Fransa’nın Hükümet Sözcüsü, tırmanan şiddet olayları ve yangın yerine dönen şehirlere rağmen reformun hayata geçirileceğini duyurdu.

Fransız Journal De Dimanche (JDD) gazetesine konuşan Veran, protestoların reformu geri çekemeyeceğine işaret ederek şöyle konuştu:

“Şiddetin haklı ya da tolere edilebilir bir tepki olacağı fikrinin yerleşmesine müsaade edemeyiz. Emeklilik reformu, reformun emekliliği gibi bir duruma düşmeyecek.”

GCM Yatırım Banner

Hükümetin bugün gösterdiği tavrın gelecekte alınacak kararlar için de temel oluşturacağı kanısında olan Veran, demokratik yollarla alınan kararların şiddet olaylarıyla değişiminin mümkün olmadığına işaret etti.

Kararlılık gösterilmemesi halinde alınan her kararda taviz vermek gerektiğini ifade ederek, “Gelecekteki reformlar arasında da bazıları istenmeyecek ama meşru parlamentonun demokratik olarak onaylayacağı ve ülkenin geleceği için gerekli olan reformlar olacak” şeklinde konuştu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.