Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Macron: Avrupa ABD Dolarına Bağımlılığını Azaltmalı

Macron, Çin ziyaretinin ardından Avrupa'nın ABD dolarına bağımlılığını azaltarak stratejik özerkliğini araması gerektiğini savundu. İşte detaylar;
Macron: Avrupa ABD Dolarına Bağımlılığını Azaltmalı
HABER GİRİŞ

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron bugünkü röportajında Avrupa’nın, Tayvan konusunda ABD veya Çin’in takipçisi olmaması gerektiğini savundu. Macron, söz konusu durumda Avrupa’nın ABD ve Çin’den bağımsız bir strateji izlemesi gerektiğini kaydetti.

Avrupa’nın, Çin-Tayvan çatışmasını hızlandırmaması gerektiğine işaret ederek, Çin ile ABD arasında üçüncü bir kutup olarak konumunu oluşturması gerektiğine dikkat çekti. Macron açıklamasında, Avrupa’nın Tayvan krizinin hızlanmasında bir çıkarı olmadığını da belirtti.

Çin, demokratik olarak yönetilen Tayvan’ı kendi toprağı olarak görüyor ve adayı kontrolü altına almak için güç kullanıyor. Tayvan hükümeti, Çin’in bu iddialarına şiddetle karşı çıkıyor. Macron açıklamasında şöyle konuştu;

“En kötüsü biz Avrupalıların bu konunun takipçisi olmamız ve Amerikan ritmine veya Çin’in aşırı tepkisine uyum sağlamamız gerektiğini düşünmektir.”

Avrupa ABD’ye Olan Bağımlılığını Azaltmalı

Macron’un dikkat çeken açıklamalarının, 3 günlük Çin ziyareti sırasında Xi ile Tayvan ile ilgili yoğun tartışmaların ardından geldiği belirtildi.

GCM Yatırım Banner

Silah ve enerji konusunda Avrupa’nın ABD’ye bağımlılığını artırdığını paylaşarak, şimdi Avrupa’nın savunma sanayilerini geliştirmeye odaklanması gerektiğini öngördü.

Avrupa’nın savunma sanayisini daha iyi finanse etmesi gerektiğini bildiren Macron, nükleer ve yenilenebilir enerji konusunda kendini geliştirmesi gerektiğini ileri sürdü.

Tüm bunlara ek olarak Avrupa’nın hem Moskova hem de Pekin’in temel politika hedeflerinden biri olan, ABD dolarına olan bağımlılığını azaltması gerektiğini söyledi.

Avrupa’nın ABD bağımlılığını sınırlaması gerektiğini belirten Macron, bunun ABD dolarına bağımlılığın azaltılması ile mümkün olabileceğini kaydederek şöyle ekledi;

“İki süper güç arasındaki gerilim tırmanırsa, stratejik özerkliğimizi finanse edecek zamanımız ve kaynağımız olmayacak ve vasal olacağız.”

Macron, 2019’dan bu yana Çin’e geçen hafta ilk ziyaretini gerçekleştirdi. Çin Devlet Başkanı Xi Jinping ile görüşen Macron, Çin’e yaptığı üç günlük resmi ziyaretten yeni döndü.

Tayvan Devlet Başkanı Tsai Ing-wen ise Çarşamba günü ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Kevin McCarthy ile görüştü. Çin ise bu görüşmeye öfkeyle karşılık vererek Cumartesi günü Tayvan çevresinde tatbikatlar başlattı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın