Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Çin Lideri Xi’den Macron’a “Farklılıkları Aşabiliriz” Mesajı

Çin Devlet Başkanı Xi Jinping, Macron'a Çin ve Fransa'nın dünya barışını korumak için farklılıkları aşabileceğini söyledi.
Çin Lideri Xi’den Macron’a “Farklılıkları Aşabiliriz” Mesajı
HABER GİRİŞ

Fransa’da süregelen protestolar ortasında Çin’e giden Macron, Xi Jinping ile bir araya geldi. Çin Devlet Başkanı Xi Jinping, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile yaptığı görüşmede iki ülkenin ilişkileri geliştirmek için farklılıkları ve kısıtlamaları aşabileceğini söyledi.

Xi, “Çin ve Fransa gerçek çok taraflılığı uygulamak ve dünya barışını, istikrarını ve refahını korumak için istikrarlı, karşılıklı, öncü ve ilerici bir Çin-Fransa kapsamlı stratejik ortaklığının genel yönüne bağlı kalmalıdır” dedi.

İki ülke arasındaki ikili ticaretin son birkaç yılda hızla arttığını belirten Xi; havacılık, tarım, iklim değişikliği ve biyolojik çeşitlilik alanlarındaki iş birliklerini kabul ettiğini söyledi.

Macron, Çin ile bu iş birliği alanlarında çalışmaya devam etmeyi umduğunu söylerken, Pekin’in Ukrayna’ya barış getirmesini umduğunu da dile getirdi.

24 Şubat 2022’den bu yana süregelen savaş hakkında Macron, “Rusya’nın kendine gelmesi ve herkesi yeniden müzakere masasına oturtması konusunda size güvenebileceğimi biliyorum. Ukrayna için kalıcı bir barış bulmalıyız” ifadelerini kullandı.

GCM Yatırım Banner

Xi, Pekin’deki Ulusal Halk Kongresi’nin bulunduğu Büyük Halk Salonu’nun dışında Macron için bir karşılama törenine ev sahipliği yaptı. Açılış töreninde Xi ve Macron’un yanı sıra Çinli üst düzey diplomat Wang Yi dahil tüm Çinli ve Fransız yetkililer maske taktı.

Günün erken saatlerinde Macron, Çin Başbakanı Li Qiang ile de bir araya geldi. Li, Macron’un, Xi Jinping’in Çin Cumhurbaşkanı olarak üçüncü döneminin başlamasından sonra Çin tarafından kabul edilen büyük bir Batılı ülkenin ilk lideri olduğunu söyleyerek, “Bu, Çin-Fransa ilişkilerinin önemini gösteriyor” dedi.

Aynı zamanda Li, Macron ile Çinli liderler arasındaki görüşmelerin ardından geniş kapsamlı bir uzlaşmaya varılacağına inandığını söyledi. Öte yandan Macron, görüşmede Ukrayna’nın yanı sıra dünyadaki tüm büyük çatışmalar ve zor durumlar hakkında konuşmak istediğini dile getirdi.

Macron’un sözleri, Fransa Avrupa’da liderlik rolü üstlenme çabaları ortasında Ukrayna için çözüm arayışının altını çizdi. Macron, Çin’e gitmeden önce ziyaretle ilgili açıklamada bulunan bir diplomat, “Mesajımız net olacak: Rusya’ya yaklaşmak cazip gelebilir, ancak bu çizgiyi geçmeyin” demişti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın