Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Macaristan Başbakanı: Yaptırımlar Avrupa’ya Zarar Veriyor

Ülkeler Rusya-Ukrayna savaşının yol açtığı enerji kriziyle mücadele ederken Macaristan Başbakanı Orban, konuya yönelik dikkat çeken açıklamalarda bulundu.
Macaristan Başbakanı: Yaptırımlar Avrupa’ya Zarar Veriyor
Yorum

Rusya-Ukrayna savaşı nedeniyle birçok Avrupa Ülkesi Rusya’ya yaptırım uyguladı. Rusya’nın da bu yaptırımların altında kalmayarak tepki göstermesi enerji krizine yol açtı. Bazı Avrupa Ülkeleri bu yaptırımların devam etmesinin gerektiğini düşünürken Macaristan Başbakanı Viktor Orban’dan konuya yönelik dikkat çeken bir açıklama geldi.

Rusya’ya Uygulanan Yaptırımlar Kaldırılmalı

Başbakan, Ukrayna ile Rusya arasındaki savaşın artık yerel olmadığını, yaptırımların küresel bir ekonomik savaşa dönüştüğünü söyledi. Rusya’ya uygulanan yaptırımların kaldırılması gerektiğini belirtti.

Yaptırımların kaldırılmasıyla fiyatların hemen yarıya ineceğini ve enflasyonun düşeceğini söyledi. Yaptırımlar olmadan, Avrupa ekonomisinin yeniden güçleneceğini ve yaklaşan resesyondan kaçınılacağını aktardı.

Yaptırımlar Avrupa’ya Zarar Veriyor

Orban, Avrupa Birliği (AB) bürokratlarının Rusya’ya uygulanan tedbirlerin Avrupa halkına değil Rusya’ya zarar vereceğini söylediğini hatırlattı. Fakat bu durumun Avrupa’ya daha fazla zarar verdiğini söyleyerek geçtiğimiz aylardaki konuya yönelik yorumunu yineledi.

Yaptırımların Macaristan’a ciddi zarar verdiğini ancak çok çalışarak ülkenin bu krizden çıkma şansının olduğunu belirtti.

Başbakan Orban, geçtiğimiz aylarda Avrupa’nın stratejisini eleştirmişti. Rusya’ya yönelik yaptırımların bir işe yaramadığını söyleyerek yenir stratejinin belirlenmesi gerektiğini söyledi.

Macaristan, geçtiğimiz günlerde AB’nin fonlarından mahrum kalmamak için harekete geçti. Hükümetin Avrupa Birliği’nden gelecek mali yardımın kesilmemesi için yeni yasalar çıkarma hazırlığında olduğu belirtildi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu