Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Macaristan, Avrupa’nın Rus Gazını Yasaklamasına İhtimal Vermiyor

Macaristan Dışişleri Bakanı Peter Szijjarto, Avrupa Birliği’nin bir sonraki yaptırım paketinde Rusya’nın doğalgazını yasaklamasının mümkün olmadığını düşünüyor.
Macaristan, Avrupa’nın Rus Gazını Yasaklamasına İhtimal Vermiyor
HABER GİRİŞ

Macaristan Dışişleri Bakanı Peter Szijjarto, Avrupa Birliği’nin bir sonraki yaptırım paketinde Rusya’nın doğalgaz yasağı olasılığınının imkansız olduğunu söyledi.

Szijjarto’nun yorumları, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in, Batı’nın Rus petrol ve gazından birkaç yıl daha vazgeçemeyeceğine inandığını söylemesinin ardından geldi.

Avrupa Birliği, Rusya’nın Ukrayna’daki saldırısı üzerine, petrole tam kapsamlı bir yasak getirmeyi amaçlıyor. Geçen ayın sonlarında yapılan oylama ile Rusya’ya yönelik kısmi bir petrol ambargosu kabul edilmişti.

Bu ambargo ile AB ülkeleri yıl sonuna kadar Rusya’dan petrol ithalatını yüzde 90 oranında azaltmayı planlıyor.

Macaristan Yaptırımdan Muaf

Söz konusu yaptırım, Macaristan’dan yapılan ithalatlar için bir muafiyetle birlikte, bloğa deniz yoluyla getirilen Rus petrolüne yönelik bir yasağı mümkün kılıyor. Szijjarto, Rusya’nın şu anda Macaristan’ın petrolünün yüzde 65′ini ve gaz arzının yüzde %85′ini sağladığına dikkat çekti.

GCM Yatırım Banner

Macar bakan, alternatif altyapı eksikliği nedeniyle, ülkenin Rus enerji kaynaklarına olan bağımlılığını azaltmasının mümkün olmadığını söyledi. Rusya’dan gaz alımının kesilmesi halinde ülkenin durma noktasına geleceğini belirten Szijjarto, küresel pazarda petrol fiyatlarındaki yükselişin altını çizdi.

AB’nin petrol ithalatının yaklaşık yüzde 36′sı, küresel petrol piyasalarında çok büyük bir rol oynayan Rusya’dan sağlanıyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın