Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Lyft Halka Arz Gündemi, Şirket Açıklamaları ve SEC Dosyalarına Bakış

ABD hisse senedi piyasalarında yeni bir isim için çalışmaların başladığı bildirildi. Halka arzı gündeme gelen Lyft gelişmeleri ve ayrıntılara bakış.
Lyft Halka Arz Gündemi, Şirket Açıklamaları ve SEC Dosyalarına Bakış
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Cuma günü Lyft Inc., halka arz açıkladı. Şirket başlangıç silahını, halka arzlardan en büyük çalışma olması beklenen şeyle ateşledi. Belgeler, şirketi önümüzdeki birkaç hafta içinde işi yatırımcılara yönelttiği, sözde yol gösterisine başladıktan sonra Mart ayı sonlarında ticarete başlaması için hazırlayacak.

Lyft’in dosyalaması, keskin bir büyüme yaşayan şirketi ve aynı zamanda büyük harcamalar için tipik bir tablo olan balon harcamalarını gösteriyor olabilir. Aynı zamanda, binicilik uygulamalarının bir kaç yıl içinde nasıl gelişmeye başladığını, geleneksel taksi taşımacılığı ve araç servislerini ağır bir şekilde bozduğunu gösterdiğine değiniliyor.

Geçen yıl Lyft’nin, 2.16 milyar dolar gelir elde ettiği söyleniyor. Aktif sporcuların sayısını 2016’nın sonundan 2018’in sonuna kadar üçe katlandı. Bu arada şirketin net zararı geçen yılın aynı döneminden bu yana 911.3 milyon dolara yükseldi. Şirket, Nasdaq Borsası’nda LYFT sembolü ile işleme girmeyi planlıyor. Halka arz edilmesi planlanan bu boyutun, rekor kırabilecek ilk büyük halka arzlardan biri olacağı dikkat çekiyor.

Diğer Şirketlerden SEC Dosyalaması

Slack ve Pinterest SEC Dosyalama ÇalışmalarıBir diğerini takip eden şirket Uber Technologies Inc., işyeri mesajlaşma şirketi Slack Technologies Inc. ve çevrimiçi görsel aramalar için bir platform işleten Pinterest Inc.’nin de teklifler için SEC (Amerika Birleşik Devletleri Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu) ile evrak dosyaladığı belirtildi.

Sırasıyla başkanlık ve yöneticilik olarak görev yapan Lyft’in kurucuları John Zimmer ve Logan Green dosyalama gösterilerinin kabaca yüzde 7’sine sahipler, ancak konu hakkında bilgisi olan insanlara göre oyların neredeyse yarısını kontrol edecekler. Ortak hissedarlar için hisse başına bir oyla karşılaştırıldığında, her biri 20 oy alacak hisselere sahip olacak. Şirket, yöneticilerinin, seçimden bir gün önce satış yapıp yapmamaya kadar, büyük kararlar üzerinde önemli etkiye sahip olacağı belirtildi.

GCM Yatırım Banner

Lyft’nin, büyük ve hızlı büyüyen bir teknoloji şirketi için olağandışı bir hissedar karışımına sahip olduğu bilinmekte. Uber’in, şu anda tipik olarak en önemli halka arz öncesi şirketleri satın alan en büyük kurumsal fonların da dahil olduğu çoğu yatırımcıyı, Lyft fonundan kaçınmaya zorladığı söyleniyor. (Konuyu bilen insanlara göre.)

Lyft’den Açıklamalar

Lyft'den Gelen Açıklamalar Dikkat ÇektiLyft şirketinin %12.2’sine sahip olan Japon e-ticaret şirketi Rakuten Inc. ve %7.3’sine sahip olan General Motors Inc. gibi stratejik yatırımcıların bir karışımına sahip. Yatırımcıların başında risk sermayesi firması Andreessen Horowitz LP, kabaca %5,9 ve Google – Parent Alphabet Inc. yaklaşık %5’e sahip.

Lyft, yeni çift sınıf yapısının onu belirli hisse senedi endekslerine dahil etmekten alıkoyabileceği konusunda uyardı. Bu da potansiyel olarak hisse senedi fiyatına ağırlık verebilir. Bazı kayda değer kamu teknoloji şirketleri, kurucularına kontrol sağlayan denetleyici yapılara sahip olabilir.

Kamuya Açık Pazardaki Rekabet

Lyft Kamuya Açık Pazar Rekabeti2012 yılında başlayan ve Uber’den daha küçük olan Lyft’in, rakiplerini kamuya açık pazarlardan aşması bekleniyor. Bunu yaparken, kamu yatırımcılarına hızlı büyüyen sektöre ilk satın alma fırsatları sağlayacak. Uber, Lyft ve diğer birçok seyahat şirketi, özel yatırımcılardan yüksek miktarda para aldı, ancak büyük zararlar yaratmaya devam ettikçe çok daha fazla sermayeye ihtiyaç duyuyor.

Halka arz başvurusunda potansiyel bir değer belirlemediği halde Lyft’in, (teklifi bilen kişilere göre) 2018’in başındaki 15.1 milyar dolarlık son özel değerlemesinden daha yüksek bir değerde olması bekleniyor. Bu arada Uber, bankacılardan 120 milyar dolar değerinde teklif aldı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.