Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Lufthansa İkinci Çeyrek Geliri, Avrupa Pazarındaki Zayıflık ile Düştü

Alman Lufthansa, ikinci çeyrek kazançları Avrupa pazarındaki zayıf seyir nedeniyle düşerken, yıl geneli için uyarı yaptı.
Lufthansa İkinci Çeyrek Geliri, Avrupa Pazarındaki Zayıflık ile Düştü
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Avrupa’nın en büyük ikinci havayolu şirketi Lufthansa’nın ikinci çeyrek kazançları, Avrupa’nın hava seyahat pazarındaki yükselen rekabet ve zayıf talebin ortasında düştü. Sektörün beklentilerinin 2019 yılında zorlu kalacağı konusunda uyarı da yapıldı.

Alman havayolu şirketi, faiz ve vergi öncesi düzeltilmiş kazançlarının yıllık yüzde 25 düşüşle 754 milyon Euro’ya düştüğünü söyledi.

Düzeltilmiş Ebit Yüzde 25 DüşüşDüzeltilmiş faiz ve vergi öncesi kar (Ebit) marjı yüzde 10,8’den yüzde 7,8’e düşerken, gelir yüzde 4 artışla 9,6 milyar Euro’ya ulaştı. İflas eden Air Berlin’in bazı faaliyetlerinin devralınmasıyla engellenmiş olan düşük maliyetli Eurowings bölümünde düzeltilmiş Ebit çeyrek boyunca 16 milyon Euro olarak açıklandı.

Lufthansa CFO’su Ulrik Svensson, “Kazançlarımız, Avrupa’daki zorlu rekabetin ve özellikle Almanya ile Avusturya’dan çıkan kısa mesafeli rotalarımızdaki büyük kapasitelerin etkilerini hissettiriyor. Buna maliyetlerimizi daha da azaltarak ve esnekliğimizi artırarak cevap veriyoruz. Ve son zamanlarda sunduğumuz geri dönüş planı ile Eurowings’i sürdürülebilir bir şekilde karlı bir havayolu haline getirmeyi de hedefliyoruz,” dedi.

Lufthansa, 2019 yılının ikinci yazısı için kâr uyarısını yaptıktan sonra Haziran ayında Eurowings için bir ciro planı açıkladı.

Eurowings Ciro PlanıLufthansa, 2022 yılına kadar mücadele eden yan kuruluşundaki maliyetleri yüzde 15 azaltmak istediğini söylerken, ilk yarı yıl seviyelerinin gerisinde kalan ikinci yarı yıl iş eğilimlerinin risklerinin arttığı konusunda uyardı. Ancak şirket, yılın geri kalanında yüzde 5,5 ila 6,5 arasında değişen bir FVÖK marjı görünümünü sürdürdü.

Eurowings’in yıl boyunca yüzde -4 ila -6’ya ayarlanmış bir FVÖK marjı bildirmesini bekliyor. Bernstein’daki analistler ise “En yoğun yaza girerken, zorlu bir ortamın sürdüğü mesajları yatırımcıları 2019’un geri kalanına talep üzerine temkinli bırakmalı,” ifadelerini kullanıyorlar.

GCM Yatırım Banner

Liberum Analisti Gerald Khoo ise Lufthansa ya da Ryanair’in Alman kısa mesafe pazarında sürmekte olan ücret savaşından geri dönüş işareti göstermediğine dikkat çekerek, kısa vadeli kazançların devam edeceğini söyledi.

Gerald Khoo, hizmet bölümlerinin daha istikrarlı kazançlar sağlaması gerektiğini ancak performanslarının da baskı altında göründüğünü belirtti.

Hizmet Bölümünde İstikrarlı KazançKhoo, “Catering bölümünün tamamen veya kısmen elden çıkarılması çoktan gecikmiş durumda, ancak bir işlem sonuçlanırsa bu olumlu bir katalizör olabilir,” ifadelerini kullandı.

Avrupa’nın kısa mesafe pazarı, yoğun rekabet ve yumuşama taleplerinden etkilendi. Lufthansa’nın hisseleri, Ocak ayının sonundan bu yana yüzde 30 oranında düşüş kaydetti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.