Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Lübnan Meclis Başkanı: Ülke Batan Bir Gemiye Benziyor!

Lübnan Meclis Başkanı Nebih Berri, ülke tarihinin en derin ekonomik ve siyasi kriziyle ilgili çarpıcı açıklamalarda bulundu.
Lübnan Meclis Başkanı: Ülke Batan Bir Gemiye Benziyor!
HABER GİRİŞ

Lübnan Meclis Başkanı Nebih Berri, harekete geçilmediği sürece ülkenin batan bir gemiye benzediğini söyledi. Berri, bugün yaptığı açıklamada, ülkenin en derin ekonomik ve siyasi krizine atıfta bulundu. El Joumhuria gazetesi Şii grubu Hizbullah’ın bir müttefiki olan Berri, ziyaretçilere yeni bir hükümet kurma çabalarının tamamen dondurulduğunu ve her an gelişmeleri beklediğini söyledi.

Büyük bir kamu borcu ve ekonomik durgunlukla mücadele eden Lübnan, bir ay önce iktidardaki seçkinlere karşı çıkan protesto gösterileri nedeniyle hükümetin 29 Ekim’de istifaya gitmesiyle büyük siyasi sıkıntıya da girdi.

Pazar günü, protestoların başlamasından bu yana çoğunlukla kapalı olan bankalar, haftalık acil para çekme konusunda 1000 dolarlık bir sınır dahil olmak üzere geçici önlemleri açıkladı. Ayrıca yurt dışındaki transferleri yalnızca acil kişisel harcamaları karşılamak için kısıtladı.

Acil reformları yürürlüğe koymak için gerekli olan yeni bir hükümet kurma çabaları, eski maliye bakanı Mohammed Safadi’nin başbakanlık görevine adaylığını çektiği, acı suçlamalara yol açan bir hafta sonu geride bırakıldı. Cuma günü açıklanan adaylık, protestolarla geri çekilmiş oldu.

Berri, El Joumhuria’ya Hariri’nin yeni bir kabine kurmayı kabul edeceğini umduğunu söyleyerek, “Ülke azar azar batan bir gemi gibidir. Gerekli adımları atmazsak tamamen batar,” dedi.

GCM Yatırım Banner

An-Nahar gazetesi ise Berri’den bir alıntı yaptı ve Lübnan halkının durumunu 1912’de bir buzdağına çarptıktan sonra batan yolcu gemisi Titanic’teki yolcuların durumuna benzettiğini yazdı.

Bazı protestocular, seçkin bir siyasi elitin parçası olduğunu söyleyerek, önde gelen Sünni kenti Trablus’tan önde gelen bir iş insanı ve eski milletvekili Safadi’nin aday gösterilmesini reddetti. Lübnan’ın başbakanı, mezhepsel güç paylaşım sistemine göre Sünni Müslüman olmalıdır.

Banka Personeli Ne Zaman Çalışmaya Başlayacak?

Banka Personeli Ne Zaman Çalışmaya Başlayacak?Bir sendika lideri, Lübnanlı banka personelinin Pazartesi günü greve devam edip etmeyeceğine karar vereceğini belirterek, sınai eylemin şimdi bir güvenlik planı hazırlandığını ve bankaların yeni operasyon prosedürleri oluşturduğunu söyledi.

Lübnanlı bankalar, banka çalışanlarının federasyonunun para talep eden müşterilerin gözünü korkutması gereken personelin güvenlik endişeleriyle ilgili olan grevi nedeniyle geçen Salı gününden beri kapalıydı.

Ekim ayının yarısını kapalı geçiren bankalar, bir ay önce iktidar seçkinlerine karşı çıkan protesto gösterilerinden bu yana Lübnan’ı sarsan bir krizde sermaye kaçısını önlemeye çalışıyorlar.

Pazar günü geç saatlerde, bankacılık birliği dolar cinsinden haftalık 1000 dolarlık sınır ödemeleri de dahil olmak üzere geçici önlemler açıkladı ve yurt dışına yapılan transferlerin sadece acil kişisel harcamalarla sınırlı olacağını belirtti.

Banka çalışanları sendikaları federasyonu başkanı George El Hac, sendika temsilcilerinin Pazartesi öğleden sonra bir karar alınması gereken Lübnan’daki Bankalar Birliği ile görüşeceğini söyledi.

Bakan, içişleri bakanlığının Lübnan’daki Bankalar Birliği’ne bir güvenlik planı sunması ve bankaların Pazar akşamı yeni geçici prosedürler bildirmesi sonrasında banka personelinin iki endişesinin giderildiğini ifade etti.

Hac, Reuters’a verdiği demeçte, greve devam etmenin bir gerekçesi olmadığını dile getirdi. Bunun kişisel görüş ve nihai kararın banka personeli birliğinin yürütme kurulu tarafından alınacağını da belirtti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.