Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Londra Brexit Bunalımının Acısını Çekerken Paris Parıldıyor

Yaşananlar ve uzman yorumları, Brexit'in acısını çeken Londra'nın cazibesini yitirirken Paris'in ışıldadığını gösterdi.
Londra Brexit Bunalımının Acısını Çekerken Paris Parıldıyor
Yorum

İngiliz yatırımcı Robert Drake, ultra düşük borçlanma maliyetleri, cazip fiyatlar ve Brexit sonrası finansörler için Avrupa kıtasının büyüyen cazibesiyle Paris’in merkezinde Elysee Sarayı yakınında lüks bir daireyi iki milyon euroya satın aldı.

İki yatak odalı dairenin Drake’in ilk yurt dışı emlak yatırımı olması dikkat çekerken satın alma İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden ayrılma konusundaki zorlu kararının Londra’nın küresel duruşuna verdiği zarar ile Fransa başkentinin lüks emlak piyasasındaki keskin fiyat artışlarına yararını yansıttı.

Kendisi de İngiltere’nin Avrupa Birliği ile olan ilişkisinin 2016’da yapılan referandumdan bu yana özlü bir şekilde değiştiğini vurguladı.

İngiltere’nin Avrupa Birliği Temel Durum Değişti “Brexit gerçekleşse de gerçekleşmese de önümüzdeki yıllarda Birleşik Krallık’taki finans sektöründen büyük Avrupa şehirlerine bir transfer göreceğimizi düşünüyoruz. Öyleyse yatırım açısından benim için amaca uygun bir nokta” dedi.

Uluslararası bankacıların Paris’te giderek daha üst düzey daireler arayacağına inandığını da ekledi. Bu noktada Paris’teki emlak fiyatlarının 2012’den 2017’ye kadar iktidarda olan sosyalist başkan Francois Hollande altında acı çektiği hatırlatıldı.

Hollande’nin 1 milyon euronun üzerindeki kazançlara yönelik %75’lik süper vergisi, Fransa’nın yurt dışındaki servete düşmanlık itibarını pekiştirdi.

 Paris Lüks Emlak Sektörü Parıldıyor Dolayısıyla yüksek kazançlar sağlayanlar da sık sık Londra’ya kaçtı ve bu durum arzda bir sıkıntı yarattı. Yatırımcı dostu Emmanuel Macron’un 2017’de seçilmesi, başlangıçta Fransız alıcıların yönlendirdiği bir geri dönüşe yol açtı.

Brexit müzakereleri daha da karmaşıklaştığında da yabancı yatırımcılar Londra’ya olan güvenlerini giderek daha fazla kaybedip Paris’e yönelimlerini hızlandırdı. Önde gelen uluslararası emlakçı Barnes International’ın başkanı olan Thibault de Saint Vincent; “Bugün Paris, gayrimenkul konusunda Brexit’in birinci galibi” dedi.

İngiltere’nin Avrupa’da faaliyet gösteren en büyük emlakçılarından biri olan Knight Frank da Paris’in ana pazarının 2020’de yüzde 5 ila 7 daha fazla kazanç sağlayacağını öngördü.

İngiliz yatırımcıların yanı sıra Belçika, İskandinav ve Orta Doğu alıcıları da Paris’e yönelirken Knight Frank partneri Roddy Aris, yatırımcıların Paris’i diğer güvenilir limanlara kıyasla en iyi bahis olarak gördüklerini aktardı. Londra’da konut fiyatları ise bu yılın başlarında neredeyse on yıl içinde en hızlı şekilde düştü ve yılı negatif bölgede sona erdirmesi bekleniyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu