Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Lisanssız Elektrik Düzenlemesi Resmi Gazete’de Yayımlandı!

EPDK Başkanı Yılmaz’ın sanayicilerin eleştirilerine rağmen savunduğu lisanssız elektrik düzenlenmesi Resmi Gazete’de yürürlüğe girdi.
Lisanssız Elektrik Düzenlemesi Resmi Gazete’de Yayımlandı!
HABER GİRİŞ

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) Başkanı Mustafa Yılmaz dünkü açıklamasında lisanssız elektrik üretim yönetmeliğindeki düzenlemelerin Resmi Gazete’de yayımlanacağını duyurmuştu.

Bugün yönetmelik değişikliğinin yapıldığı Resmi Gazete’de yer aldı. Düzenlenen yönetmelikte “tüketim noktasına en yakın” ve “elektrik şebekesinde meydana gelen kayıp miktarlarının düşürülmesi” ibarelerinin kaldırıldığı iletildi.

Yeni düzenlenen yönetmelikle tüketilen enerjinin üreticisi olunabileceğinin müjdesi verildi. Ancak tedarik şirketlerinin fazladan ürettiği enerjinin ise kurumda bedelsiz katkı olarak dikkate alınacağı belirtildi.

Bu hükmün 50 kW ve altındaki mesken abone grubundaki tüketim tesisleri ile ilişkilendirilen üretim tesisleri için uygulanmayacağı açıklandı.

Kontrol Sayaçlar Üzerinden Yapılacak!

Resmi Gazete’de bugün yayımlanan Organize Sanayi Bölgelerinin Elektrik Piyasası Faaliyetlerine İlişkin Yönetmelik ile tanımlanan bağlantı noktalarının sayaçlar üzerinden kontrollerinin yürütüleceği söylendi.

GCM Yatırım Banner

Atık lastiklerin işlenmesi sonucu ortaya çıkan pirolitik yağ ile pirolitik gazın yakıt olarak kullanılacağı ifade edildi.

Yakıt olarak kullanılacak olan yağ ve gazın elektrik üretim tesisinde üretilmesi, bu kaynaklar dışında başka kaynak kullanılmamasının zorunlu olduğuna dikkat çekildi.

Yeni yönetmeliğin bugünden itibaren yürürlüğe girdiği eklendi. Hükümlerinin ise Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu Başkanı tarafından yürütüleceği belirtildi.

EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz, dün yaptığı duyuruda eleştirenlerin kötü niyetli olduğunu belirtip, tüketim için üretim yapanların destekleneceğini söylemişti.

Başkan, yeni düzenleme ile bir tüketim miktarı kadar üretilen fazla enerjinin ise satışa konu edileceğini belirtmişti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.