Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

EPDK Başkanı Duyurdu: Lisanssız Elektrik Kararı Yolda!

EPDK Başkanı Yılmaz, lisanssız elektrikte kendi tüketimi için üretim yapanları destekleyecek bir düzenleme duyurdu.
EPDK Başkanı Duyurdu: Lisanssız Elektrik Kararı Yolda!
HABER GİRİŞ

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) Başkanı Mustafa Yılmaz bugün yaptığı açıklamada güneş enerjisi düzenlemesine yönelik eleştirilere yanıt verdi.

Türkiye’nin güneş enerjisinde hızlı yükselişinden bahseden Yılmaz, lisanssız güneş enerjisi kurulu gücünün 8 bin megawatta yaklaştığını söyledi.

Açıklamada EPDK’nın son yıllarda güneş enerjisi alanında yaptığı düzenlemelerle tarımsal üreticiler ve turizm işletmecileri dahil her abone grubundan vatandaşın tükettiği enerjinin üreticisi konumuna geldiğini duyurdu.

Bu alanda yapılan yatırımların 3 buçuk 4 yıl içinde kendini amorti edebilme potansiyeline sahip olduğunun altı çizildi.

Kabul Edilen Yeni Karar Resmi Gazete’de Yayımlanacak!

EPDK’nın lisanssız güneş enerjisi üretiminde yeni ihtiyaçlara cevap vereceği ve sektörün gelişimini engelleyen yeni bir düzenlemenin daha karara bağladığı bildirildi. Önümüzdeki günlerde ise bu kararın Resmi Gazete’de yayımlanacağı açıklandı.

GCM Yatırım Banner

Yeni düzenleme ile ilgili bir grup gazetecinin sorularını yanıtlayan Yılmaz, organize sanayi bölgelerinde lisanssız üretim tesisi için yer bulamayan tüketicilerin aynı dağıtım bölgesinde olma şartının kaldırıldığını belirtti.

Sanayicinin artık organize sanayi bölgesi içinde veya dışında olsun başka bir dağıtım bölgesinde lisanssız üretim tesisi kurabileceğini ifade etti.

Lisanslı veya lisanssız kojenerasyon tesisleri bulunan tüketicilerin belirli şartlar altında kojen santrali ile karşılayamadığı tüketimleri için lisanssız üretim tesisi kurabileceğini sözlerine ekledi.

EPDK Başkanı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bu süreçte yerli ve yenilenebilir enerjiye destek verdiğinin altını çizerek, “Bizim en büyük güvencemizdir.” dedi.

Yılmaz: “Tüketim Kadar Üretim!”

Bu düzenleme ile ‘tüketim kadar üretim’ hedefinden sapan, tüketim olmadan üretim yapmaya çalışan tesislerin satışa konu edilebilecek üretim miktarlarının belirlendiği uyarısı yapıldı.

Açıklamasında konuyla ilgili eleştirilere de yanıt veren EPDK Başkanı, şöyle dedi:

“Bu eleştirilerin iki sebebi olabilir ya bilgi eksikliği ya da kötü niyet. Bu düzenleme birilerini rahatsız edebilir elbette. Ama kim bu birileri?”

Sektöre zarar veren üretici ve tüketicilerden bahseden Yılmaz, yeni düzenlemenin amacının belli olduğunu kendi tüketimi için üretim yapanların destekleneceğini vurguladı.

Gerçek tüketimi olan ve kapasite kısıtı nedeni ile üretim tesisi kuramayan tüketicilerin önünün açılacağını söyleyerek şu ifadeleri kullanıldı:

“Bakın biz kendi binamızda güneş panelleri kurduk. Tükettiğimiz enerji kadar üretiyoruz. İstiyoruz ki yurt çapında bir güneş seferberliği başlatalım. Bu seferberlikten sadece sektörümüz değil bütün Türkiye kazanacak.”

Bir Tüketim Miktarı Kadar Üretilen Fazla Enerji Satılacak!

Yılmaz konuşmasında yeni düzenleme ile tüketim miktarı kadar üretilen enerjinin tüketim oranına mahsuplaştırılacağını, bir tüketim miktarı kadar üretilen fazla enerjinin ise satışa konu edileceğini belirtti.

EPDK Başkanı Yılmaz, “Bu orandan daha fazla yapılan üretim ise bütün tüketicilerimize fayda sağlayacak şekilde ‘bedelsiz enerji’ olarak sisteme yansıyacak. Üretilen miktar yükseldikçe tüketicilerimizin faturaları da düşüş yönünde etkilenecek.” dedi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.