Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Lider Banka Yöneticileri Dünya Ekonomisi için Endişeli!

Wall Street’in önde gelen banka yöneticileri, artan jeopolitik gerilim ve enflasyonist baskılar ortasında küresel ekonomi için uyarılarda bulundu.
Lider Banka Yöneticileri Dünya Ekonomisi için Endişeli!
HABER GİRİŞ

Uluslararası kuruluşlardan bankacılık yöneticilerine, ödüllü ekonomistlerden hükümet yetkililerine kadar birçok kişi veya kurum ekonomiye ilişkin uyarılarda bulunuyor. Wall Street’in lider banka yöneticileri de bugünkü yorumlarıyla, mevcut endişeleri artırdı.

Suudi Arabistan’ın Riyad’daki amiral gemisi yatırım konferansında konuşan Goldman Sachs ve JPMorgan Chase CEO’ları, dünya ekonomisi için karamsar düşüncelerini paylaştı. Goldman Sachs CEO’su David Solomon, FED’e atıfla ekonomik koşulların buradan itibaren anlamlı bir şekilde sıkılaşacağını belirtti.

Eylül’de üçüncü kez faiz artıran ABD Merkez Bankası’nın (FED), davranışta gerçek bir değişiklik görmezse faizi yüzde 4,5-4,75’in üzerine çıkabileceğini söyledi.

Bu noktada Solomon, ABD’nin sağlam iş gücü piyasasına atıfla emeğin hala çok sıkı durumda olduğunu anımsattı. FED yetkililerinin sıkılaştırarak yalnızca talep tarafıyla oynadıklarını ve bir değişiklik görmezlerse daha da ileri gidebileceklerini aktardı.

ABD’li bankanın yöneticisi, ekonomik bir yavaşlama olmadan gömülü enflasyondan çıkmanın zor olduğunu dile getirdi. 40 yıllık millileştirilmiş sabit gelirli piyasaları çözme sürecinin yıkıcı olduğunu da sözlerine ekledi.

GCM Yatırım Banner

Aynı panelde konuşan JPMorgan CEO’su Jamie Dimon ise jeopolitik durumun ABD’deki olası bir durgunluktan daha endişe verici olduğunu savundu.

Bu ayın başlarında yaptığı bir konuşmada ABD’nin resesyona gireceği tarihi açıklayan Dimon, Rusya ile Ukrayna arasındaki çatışmanın ve ABD ile Çin arasındaki gerilimlerin potansiyel bir ABD resesyonundan daha endişe verici olduğunu vurguladı.

Ufukta kötü ve ABD’yi resesyona sokabilecek pek çok şeyin olduğunu belirten Dimon’a göre resesyon yerine dünyadaki jeopolitik durum hakkında daha çok endişe duyulması gerekiyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın