Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Lavrov: UNHRC Ukrayna’daki Durumdan Önce Gözden Düştü

Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nden kendi istekleriyle çekildiklerini söyledi.
Lavrov: UNHRC Ukrayna’daki Durumdan Önce Gözden Düştü
HABER GİRİŞ

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, ülkesinin Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi’nden (UNHRC) ayrılmasına ilişkin konuştu.

Birleşmiş Milletler Genel Kurulu, 7 Nisan’da Ukrayna saldırısı nedeniyle Rusya’nın üyeliğini askıya almış hemen ardından ise Rusya’nın BM Daimi Temsilci Yardımcısı Gennady Kuzmin, ülkesinin UNCHR üyeliğini sona erdirmeye karar verdiğini duyurmuştu.

UNCHR’nin Ukrayna operasyonu başlamadan çok önce itibarını sarstığını ve kendini gözden düşürdüğünü söyleyen Lavrov, “İnsan Hakları Konseyi’nden kendi başımıza çekildik. Bizi oradan çıkarmak, üyeliğimizi askıya almak istediler. Kendimiz yapmaya karar verdik.” dedi.

Lavrov, Rusya’nın yenilgiye uğraması gerektiğini söyleyen Batılı politikacıların tarihte kötü olduğuna dikkat çekerek, “Bir kez daha tarihimizde böyle bir dönemi yaşıyoruz. Rusya’nın yenilmesi, savaş alanında kaybetmesi gerektiğini söylüyorlar” dedi.

Geçmiş ve Rusya hakkında yanlış sonuç çıkardıklarını belirterek, “Okulda başarısız olmuş olmalılar” ifadesini kullandı.

Manşet Haberleri
Sponsorlu
BİST 100 Günü Nasıl Kapatır?

Rusya’nın sadece güvenilirliğini kanıtlamış olan ve kimseye göre hareket etmeyen ülkelere güveneceğini sözlerine ekledi. Batılı ülkelerin Rusya’nın hala ayakta ve gün geçtikçe daha güçlü olduğunu gördüklerinde ilişkilerin yeniden başlaması için Rusya’ya her şeyi teklif etmek istediğini fakat Moskova’nın buna ihtiyacı olup olmadığını iki kez düşüneceğini kaydetti.

Rusya ile Çin arasındaki ekonomik etkileşimin yakında ivme kazanacağını vurguladı. Batı’nın diktatör konumuna geçtiğinde Çin ile ekonomik bağların daha hızlı büyüyeceğini, devlet bütçesine doğrudan gelirin yanında, kendilerine Uzak Doğu ve Doğu Sibirya’yı hızlandırma projelerini uygulama fırsatı verdiğini de ekledi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle finansal başarıya giden yolda lider adımı atın.