Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Rusya EXPO-2030’a Ev Sahipliği Adaylığından Çekildi

Rusya, EXPO-2030 ev sahipliği konusunda adaletli bir seçim yapılmayacağını düşünerek, adaylıktan gönüllü olarak çekildi.
Rusya EXPO-2030’a Ev Sahipliği Adaylığından Çekildi
HABER GİRİŞ

Rusya Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada Moskova’nın EXPO-2030’a ev sahipliği yapma hakkı adaylığı hakkında alınan karar duyuruldu.

Açıklamada, alınan kararın Batı’nın kendilerini tüm iş birliği alanlarından çıkarmak için başlattığı geniş çaplı Rus karşıtı yaptırım kampanyasının bir sonucu olduğu söylendi.

Bu koşullarda dünya çapında evrensel sergilere ev sahipliği yapma hakkı için adil rekabetten bahsedilemeyeceği ifade edildi. Moskova’nın diğer dört adayla rekabet ortamında EXPO-2030’a ev sahipliği yapma teklifinin ne kadar avantajlı olursa olsun, adil ve tarafsız bir değerlendirmeye güvenmeyeceği söylendi.

Tüm bu tahminler ve beklentiler doğrultusunda alınan karar için “Bu bağlamda, Rusya Federasyonu, Moskova’nın EXPO-2030’a ev sahipliği yapma hakkı için adaylığını gönüllü olarak geri çekme konusunda prensipte bir karar aldı. İlgili bildirim, belirlenen prosedüre uygun olarak 23 Mayıs 2022’de Bureau International des Expositions’a sunuldu.” açıklamasına yer verildi.

Birçok ülkenin Rusya’yı karalamaya yönelik girişimi olarak ülkelerine ve ortaklarına baskı yapıldığı belirtilirken, tüm dünyanın Dubai’deki EXPO 2020’de, Moskova’nın EXPO 2030 için aday şehir olarak yüksek teknolojili bir sunumunu gördüğü aktarıldı.

GCM Yatırım Banner

Moskova Belediye Başkanı Sergey Sobyanin, geçen yıl yaptığı açıklamada ekonomi, altyapı, insan sermayesi ve güvenlik açısından EXPO 2030’a ev sahipliği yapmaya hazır olduklarını söylemişti.

Rusya Başbakanı Mihail Mişustin de söz konusu adaylığı desteklediğini ve en üst düzeyde ev sahipliği yapabileceklerine emin olduğunu belirtmişti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın