Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Lavrov: Tüm Şartlar Yerine Getirilirse Tahıl Anlaşmasına Döneriz

Rusya Dışişleri Bakanı Sergei Lavrov, G20 sonrası yaptığı açıklamada Karadeniz tahıl anlaşmasına dönmeleri için gerekli şartları açıkladı.
Lavrov: Tüm Şartlar Yerine Getirilirse Tahıl Anlaşmasına Döneriz
HABER GİRİŞ

Hafta sonu tüm gözler Hindistan’ın başkenti Yeni Delhi’de düzenlenen G20 Liderleri Zirvesi’ndeydi. “Tek Yeryüzü, Tek Aile, Tek Gelecek” ana temasıyla düzenlenen zirveye, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da katıldı.

Zirvenin ardından yayımlanan sonuç bildirgesinde Rusya ve Ukrayna arasındaki Karadeniz tahıl anlaşması sürecinde Türkiye ve Birleşmiş Milletler’in çabaları için teşekkür edildi.

Anlaşmanın devam etmesi çağrısı yapılırken, gıda sorunu yaşanan az gelişmiş ülkeler ve gelişmekte olan ülkelerin talebinin karşılanması için tahıl anlaşmasına ihtiyaç olduğu belirtildi.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergei Lavrov ise zirve sonrası düzenlenen basın toplantısında Moskova’nın kendi tahıl ve gübresinin küresel piyasalara ihracatı için öne sürdüğü koşullar yerine getirildiği takdirde, anlaşmaya aynı gün döneceklerini söyledi.

Tahıl ve gübre ihracatı önündeki tüm engeller kaldırıldıktan sonra aynı gün içinde Karadeniz insiyatifi’nin Ukrayna kısmının kolektif uygulamasına geri döneceklerini ifade etti.

GCM Yatırım Banner

Cumhurbaşkanı Erdoğan, anlaşmanın yeniden canlandırılması konusunda umutsuz olmadığını söyledi. Öte yandan Ukrayna, tahıl anlaşmasını yeniden canlandırmak için Rusya’ya uygulanan yaptırımların hafifletilmesi fikrine karşı çıkıyor

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.