Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Lavrov: Rusya ve Çin İş Birliği Dünya Meseleleri için Önemli

Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov, Çinli mevkidaşı ile yaptığı görüşmede iki tarafın koordineli çabalarının sürmesini umduğunu ifade etti. Detaylar...
Lavrov: Rusya ve Çin İş Birliği Dünya Meseleleri için Önemli
HABER GİRİŞ

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Çinli mevkidaşı Wang Yi ile Moskova’da yaptığı görüşmede, iki ülkenin Birleşmiş Milletler Genel Kurulu ve Asya Pasifik Ekonomik İşbirliği (APEC) zirvesinde koordineli çabalarını sürdürmesini umduğunu söyledi.

Üst düzey Rus diplomat, Rusya ile Çin arasındaki iş birliğinin “dünya meselelerinde adaletin sağlanması ve çeşitli yönlerde gelişen süreçlerde çıkarlar dengesinin sağlanması açısından” önemli olduğuna dikkat çekti.

İki ülkenin son dönemdeki eylemlerini Küresel Güney’in diğer ülkeleriyle koordine etme konusunda başarılı olduğunu kaydederken Doğu Asya Zirvesi ile G20 Zirvesi’nde ve Şanghay İşbirliği Örgütü çerçevesinde olumlu sonuçlar elde ettiklerini vurguladı.

“Küresel İstikrarın Korunmasından Sorumluyuz”

Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi ise Çin ve Rusya’nın özellikle küresel istikrarın korunmasından sorumlu olduğunu söyledi. Mevcut bölgesel ve uluslararası durumun sürekli temasta olmayı ve faaliyetleri koordine etmeyi gerektirdiğini belirtti.

Wang, “Çin ve Rusya, dünyanın önde gelen güçleri ve BM Güvenlik Konseyi’nin daimi üyeleri olarak, küresel stratejik istikrarın ve dünyanın kalkınmasının sürdürülmesinde özel bir sorumluluğa sahiptir.” ifadesini kullandı.

GCM Yatırım Banner

“Daha Adil Bir Dünya Düzeni için Birlikte Çalışmaya Hazırız”

İki ülke arasındaki ilişkilerin ebedi dostluk, kapsamlı stratejik koordinasyon ve karşılıklı yarar sağlayan iş birliği unsurları ile tanımlandığını dile getirdi.

Üst düzey diplomat aynı zamanda çok kutuplu bir dünyanın şekillenmesi ve daha adil bir dünya düzeninin kurulması için Rusya ile birlikte çalışmaya hazır olduklarının da altını çizdi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın