Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Lavrov: ABD ve İngiltere Gerçek Savaş İstiyor

Lavrov, ABD ve İngiltere’nin Batı bloğundan faydalanarak gerçek bir savaş istediklerini iddia etti. AB ve Zelenskiy hakkında dikkat çekici açıklamalarda bulundu.
Lavrov: ABD ve İngiltere Gerçek Savaş İstiyor
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, bugün Russia Today (RT) ve Sputnik’in Genel Yayın Yönetmeni Margarita Simonyan’a verdiği röportajda ABD ve İngiltere’yi hedef göstererek iki ülkenin gerçek savaş istediğini iddia etti.

Dışişleri bakanı, ABD ve İngiltere’nin Rusya-Ukrayna ihtilafını kullanarak daha büyük bir çatışma ortamı yaratmaya çalıştıklarını savundu.

Lavrov; “Almanların, Polonyalıların ve Baltık devletlerinin desteğiyle ABD’li ve İngiliz meslektaşlarımız, bu savaşı Rusya’yı Avrupa ülkeleri ile karşı karşıya getirerek gerçek bir savaş haline getirmeyi çok istiyor” dedi.

“Ukrayna’nın Herhangi Bir Yapıcı Adım Atması Engelleniyor”

Rus siyasetçi, Batı’nın savaşı gerekçe göstererek uyguladığı hamlelerin barışa yönelik olmadığını belirterek Ukrayna’nın herhangi bir yapıcı adım atmasının engellendiğini söyledi.

Ukrayna’nın Rusya ile müzakere yürütmesine olanak vermeyeceklerinden emin olduğunu kaydetti.

GCM Yatırım Banner

“Aynı zamanda Ukrayna’yı daha yüzsüzce kullanmaya zorluyorlar” diyen Lavrov, ABD ve İngiltere’nin Rusya ile AB arasındaki çatışmadan faydalandığını ifade etti.

Rusya için alınan yaptırım kararlarında yükün Avrupa bölgesi ülkelerinin üstlendiğini aktardı. Ek olarak ABD’nin Rusya ile gerilimi artırarak sorumsuzca davrandığını söyledi.

“Hala Çok Tehlikeli Oyunlar Oynadıklarının Farkında Değiller”

ABD Başkanı Joe Biden, geçen hafta Rusya’nın Ukrayna’da stratejik bir başarısızlık yaşaması gerektiğini söyleyerek Kiev’e daha fazla destek sözü vermişti.

Lavrov, verdiği demeçte; “Bence hala çok tehlikeli oyunlar oynadıklarının farkında değiller. Ancak Avrupa’daki birçok kişi bunu anlamaya başlıyor” şeklinde konuştu.

Brüksel’in dayattığı taleplerin ise AB ülkelerini rahatsız etmeye başladığını söyledi.

Avrupa’daki enerji sorununa değinerek, bundan dolayı mutluluk duymayacaklarını ancak çok da endişelenmeyeceklerini ifade etti.

Nükleer savaş riskine değinerek Rusya’nın nükleer bir savaşın kazananı olmayacağı görüşüne sahip olduğunu bildirdi.

Tüm dünyanın Rusya’nın nükleer silah kullanma kararı almasından duyduğu endişe ile ilgili nükleer savaşla ilgili hiçbir açıklamanın kendileri tarafından ortaya atılmadığını belirtti.

“Zelenskiy Çok Hızlı Fikir Değiştiren Bir Oyuncu”

Rus bakan, Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy’nin barış sloganı ile iktidara geldiğini ve Rusça konuşanların haklarına saygı göstereceğini söylediğini hatırlatarak gelinen son noktada durumun farklı olduğunu söyledi.

Lavrov, siyaset sahnesine katılmadan önce oyuncu ve komedyen olan Zelenskiy için “Kendisi bir oyuncu” dedi.

Ukrayna liderinin, oyunculuk yöntemi olan Stanislavski sisteminden olduğunu söyleyerek çok hızlı fikir değiştirdiğini ifade etti.

Zelenskiy Gitse de Rusya’nın Tavrı Değişmeyecek

Zelenskiy iktidarının değişmesi olasılığı ile ilgili de görüş bildiren Lavrov, Ukrayna’da Zelenskiy’nin yerini alacak herhangi bir ismin kontrol ettiği yerlerde Rusya topraklarına tehdit oluşturulmasına izin verilmeyeceğini söyledi.

Aynı zamanda bağımsızlığını ilan eden cumhuriyetlerin topraklarına karşı tehdit oluşturabilecek silahların bulunmasına izin verilmeyeceğine dikkat çekti.

“Ukrayna ile Görüşmek Anlamsız”

Lavrov, batılı politikacıların Kiev’in savaş meydanında kazanması gerektiği ve şu anda müzakerelere gitmemesi gerektiğini söylediğini hatırlatarak böyle bir ortamda görüşmenin manasız olduğunu aktardı.

ABD ve İngiltere’nin BM Genel Sekreteri António Guterres’e kendi çıkarları için büyük baskı uyguladığını söyleyerek ülkesine karşı uygulanan yaptırımların potansiyelinin tükendiğini savundu.

Bu sebeple yaptırımların Avrupa’yı etkilemeye başladığının ve Rus ürünlerinin sevkiyatına olanak verecek düzenlemelerin şimdiden yapıldığı bilgisini verdi.

Batı Silah Gönderdikçe Savaş Alanları Genişleyecek

Lavrov röportajında, Rusya’nın “özel operasyon” olarak tanımladığı Ukrayna işgalinin uzun bir süreye yayılmasının gerekçesini açıkladı.

Operasyonun Ukrayna’daki coğrafi hedeflerinin değiştiğini, bu görevlerin artık sadece Donetsk ve Lugansk halk cumhuriyetlerinin toprakları değil, bir dizi başka bölgeyle de alakalı olduğunu paylaştı.

Ayrıca Batı’nın Kiev’e uzun menzilli silahlar göndermeye devam etmesi durumunda operasyondaki coğrafi hedeflerin daha da genişleyeceği uyarısında bulundu.

Artık Operasyon Kapsamındaki Bölgeler Değişti

Daha önce İstanbul’da yürütülen müzakerelerle ilgili açıklama yapan Rus bakan;

“İstanbul’da müzakereciler bir araya geldiğinde bir bölge vardı. O zaman Ukrayna’nın kabul etmeye hazır olduğumuz teklifleri o bölge ile ilgiliydi. Şimdi operasyonu ilgilendiren bölge değişti. Artık sadece Donetsk ve Lugansk halk cumhuriyetleri değil, Herson, Zaporijya ve başka birçok bölge de bu coğrafya kapsamında” şeklinde konuştu.

Sürecin tutarlı ve istikrarlı biçimde devam ettiğinin altını çizerek sözlerine şunları ekledi:

“Batı aciz bir öfke veya durumu olabildiğince zorlaştırma arzusuyla Ukrayna’ya giderek daha fazla uzun menzilli silah göndermeye devam ettikçe, özel operasyonun coğrafi hedefleri şimdiki sınırlarından daha da ileriye çekilecek.”

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın