Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Lagarde’den Faiz Açıklaması: Ara Vermeyi Düşünmüyoruz

ECB Başkanı Lagarde, bankanın faiz adımlarına yönelik açıklamalarda bulundu ve gelecek dönemlerde atacakları adımlar hakkında bilgiler verdi. İşte detaylar;
Lagarde’den Faiz Açıklaması: Ara Vermeyi Düşünmüyoruz
Yorum

Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Christine Lagarde, Yönetim Konseyi Toplantısı’nda alınan faiz kararını ve enflasyon verilerini değerlendirdi. Lagarde, bugün politika faizinin 25 baz puan artırdıklarını, bu kararın yüzde 2 enflasyon hedefi çerçevesinde alındığını paylaştı.

İşlerinin henüz bitmediğini, ana faiz oranlarının hedeflerine ulaşma noktasında kısıtlı seviyelere getirileceğini ve gerektiği kadar bu seviyelerde tutulacağını aktardı.

Enflasyona karşı faiz artırımını henüz bitirmediklerini, varış noktasına ulaşmadıklarını söyleyen Lagarde, Temmuz ayında da faiz oranlarını artırmaya devam etmelerinin büyük bir olasılık olduğunu paylaştı. Başkan, “Ara vermeyi düşünmüyoruz.” ifadelerini kullandı.

“Hala Yüksek Seviyelerde”

Mayıs’ta Avrupa Bölgesi’nde açıklanan enflasyon oranlarının gerilediğini, ancak hala yüksek seviyelerde olduğunu ve insanları zorladığını vurguladı.

ECB’nin gelecek dönemde ABD Merkez Bankası’nın (FED) adımlarını takip edip etmeyeceğini kapsayan soruya “İşimiz henüz bitmedi. Kararlarımızı verirken verileri izlemeyi sürdüreceğiz.” şeklinde karşılık verdi.

Lagarde, ECB’nin ekonomik açıdan büyüme tahminlerinin aşağı yönlü olarak güncellendiğini, ekonomi üzerindeki risklerin belirsiz olduğunu belirtti.

ECB, bugün politika faizini 25 baz puan yükselterek oranı 22 yılın zirvesine çıkarmış oldu. Mayıs ayında açıklanan enflasyon ise yüzde 5,3’e gerilemişti ve 15 ayın en düşük düzeyine geilemişti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu