Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Lagarde’den Enflasyon Açıklaması: Uzun Süre Yüksek Kalabilir

ECB Başkanı Lagarde, Brüksel’de Avrupa Bölgesi’ndeki enflasyon verilerini değerlendirdi. İşte detaylar;
Lagarde’den Enflasyon Açıklaması: Uzun Süre Yüksek Kalabilir
HABER GİRİŞ

Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Christine Lagarde, Brüksel’de düzenlenen Avrupa Parlamentosu (AP) Ekonomik ve Mali İşler Komitesi’nin Parasal Diyalog oturumunda açıklamalarda bulundu. Lagarde, enflasyondaki düşüşün sürdüğünü, fakat uzun süre daha yüksek kalmasını beklediklerini belirtti.

ECB’nin son toplantıda politika faizini yüzde 4,25’ten yüzde 4,50’ye çıkardığını hatırlattı ve faizlerin uzun bir süre mevcut seviyelerde kalması durumunda enflasyon hedefine ulaşılabileceğini söyledi.

Avrupa Bölgesi’nde ekonomik aktivitenin 2023’ün ilk yarısında durgunlaştığını, sıkı finansal koşulların büyüme rakamlarını olumsuz etkilediğini dile getirdi. Güçlü iş piyasasının desteğiyle tüketici harcamaları ve reel getirideki artışın büyümeyi artırabileceğini sözlerine ekledi.

Enflasyon Tahminleri

Lagarde, Avrupa Bölgesi’nde enflasyonun 2023’te yüzde 5,6, 2024’te yüzde 3,2 ve 2025’te yüzde 2,1 olarak tahmin edildiğini paylaştı.

Orta vadede enflasyon için yüzde 2 hedefini gerçekleştirme konusunda kararlı olduklarını, faiz oranlarını gerekli olduğu sürece mevcut oranlarda tutacaklarını belirtti.

GCM Yatırım Banner

Avrupa hükümetlerine çağrı yapan ECB Başkanı, enflasyondan kaynaklı baskıların azaltılması için enerji krizi azaldıkça verilen destek tedbirlerini geri almaları ve kamu borcunu düşürecek adımlar atmaları gerektiğini vurguladı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.