Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Kuzey Kore’den Güney Kore’ye Füze Hamlesi

Kuzey Kore ve Güney Kore sınırlarında hamle yapmaya devam ediyor. Bugün Güney Kore sınırına balistik füze fırlatıldı. İşte detaylar...
Kuzey Kore’den Güney Kore’ye Füze Hamlesi
HABER GİRİŞ

Uzun süredir araları gergin olan Güney Kore ve Kuzey Kore ile ilgili önemli bir gelişme yaşandı. Güney Kore Genel Kurmay Başkanlığı’ndan en son gelen açıklama dikkat çekti.

Genel Kurmay Başkanlığı, Kuzey Kore’nin kısa menzilli bir balistik füze fırlattığını açıkladı. Yapılan açıklamada Güney Kore ordusunun Kangwon eyaletindeki Wonsan bölgesinden atılan füzeyi sabah saatlerinde tespit ettiğini duyurdu.

ABD ile Yakın Koordinasyon Hazırlığı

Bakanlık ayrıca, ordunu izleme ve savunma çalışmalarını artırdığı ABD ile yakın koordinasyon hazırlığının sürdürüldüğünü kaydetti.

Son dönemde Kuzey Kore, Güney Kore sınırında füze denemelerini arttırdı. Özellikle geçen aylarda ABD ve Güney Kore’nin birlikte hareket ederek Kuzey Kore sınırına yakın bir mesafede tatbikatlar düzenlemesi tansiyonu yükseltti.

İki ülkenin gergin ilişkisine dair ABD Başkanı Joe Biden ve Çin Devlet Başkanı Şi Jinping g20 Liderler Zirvesi’nde görüşme gerçekleştirmişti.

GCM Yatırım Banner

Biden Kuzey Kore’yle İlgili Bazı Ülkelerle Temas Halinde

ABD Başkanı Biden, son dönemde füze denemelerini artıran Kuzey Kore için Çin’e çağrıda bulunarak nüfuzunu kullanmasını istemişti.

Bu gelişmelerin yanında Biden’ın Güney Kore Devlet Başkanı Yoon Suk-yeol ve Japonya Devlet Başkanı Fumio Kişida ile Kuzey Kore hakkında görüşme yaptığı ifade edildi. Üç ülkenin devlet başkanları arasında yapılan görüşmede Kuzey Kore’nin yasadışı kitle imha silahları ve balistik füze denemelerinin ele alındığı aktarıldı.

ABD Başkanı Biden’ın Japonya, Çin ve Güney Kore ile gerçekleştirdiği bu temaslar Kuzey Kore Dışişleri Bakanı Choe Son Hui tarafından eleştirildi. Kuzey Kore’de durumu öngörülemeyen bir aşamaya getirdikleri ifade edildi.

Kuzey Kore bu ayın başlarında ABD ve Güney Kore’ye çağrıda bulunmuştu. Askeri tatbikatları durdurmalarını istemişti. Kuzey Kore Dışişleri Bakanlığı konuya dair açıklama yaparak Kore yarımadası ve çevresindeki ABD ve Güney Kore ‘nin askeri hamlelerinin iktidar için yeniden ciddi bir yüzleşme aşaması olduğu belirtilmişti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.