Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Kuzey Kore’den ABD ve Güney Kore’ye Tepki: Durdurun!

Kuzey Kore yönetimi, ABD ve Güney Kore'den büyük ölçekli ortak askeri tatbikatların durdurulmasını talep etti. Detaylar haberde;
Kuzey Kore’den ABD ve Güney Kore’ye Tepki: Durdurun!
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Kuzey Kore yönetimi, Pazartesi günü yaptığı açıklamada, ABD ve Güney Kore’den büyük çaplı ortak askeri tatbikatları durdurmasını talep etti. Beş gün sürmesi planlanan tatbikatları provokasyon olarak nitelendirdi.

Kuzey Kore Dışişleri Bakanlığı’nın, ülkenin resmi haber ajansı KCNA’ya yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Kore Yarımadası ve çevresindeki durum, ABD ve Güney Kore’nin aralıksız ve pervasız askeri hamleleri nedeniyle iktidar için yeniden ciddi bir yüzleşme aşamasına girmiştir.”

Son 5 Yılın İlk Büyük Ölçekli Ortak Hava Tatbikatı

Bilindiği üzere ABD ve Güney Kore, Pazartesi günü son beş yılın ilk büyük ölçekli ortak hava tatbikatına resmen başladı. Her iki taraftan yüzlerce savaş uçağının katıldığı tatbikatta 240 savaş uçağının yaklaşık 1.600 sorti gerçekleştireceği ifade edildi.

ABD Hava Kuvvetleri, Vigilant Storm adlı operasyonun Cuma gününe kadar devam edeceğini duyurdu.

GCM Yatırım Banner

Washington ve Seul, Pyongyang’ın 2017’den bu yana ilk kez nükleer bomba testlerine devam etmek üzere olabileceğine inanıyor. Askeri tatbikatlar yoluyla Pyongyang’ı caydırma stratejisini benimsiyor.

Kuzey Kore: ABD, Tüm Sonuçların Sorumluluğunu Almış Olur

Kuzey Kore Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada yönetimin, ülkenin egemenliğini, halkın güvenliğini ve toprak bütünlüğünü dış askeri tehditlerden korumak için gerekli tüm önlemleri almaya hazır olduğu belirtildi.

“ABD, ciddi askeri provokasyonlarda ısrar ederse, Kuzey Kore daha güçlü takip tedbirlerini dikkate alacaktır” denilen açıklamanın devamında şu ifadelere yer verildi:

“ABD, güvenlik çıkarlarına uygun olmayan ciddi bir gelişme istemiyorsa, yararsız ve etkisiz savaş tatbikatlarını bir an önce durdurmalı. Aksi takdirde, tüm sonuçların sorumluluğunu tamamen üstlenmek zorunda kalacak.

Kuzey Kore’nin Ortak Tatbikatlara Tepkisi Sert Olmuştu

Güney Kore birlikleri geçen hafta, ABD kuvvetleriyle gerçekleştirilen bazı tatbikatları da içeren 12 gün süreli Hoguk 22 saha tatbikatlarını tamamladı.

Kuzey Kore, ortak tatbikatları işgalin provası ve Washington ile Seul’ün düşmanca politikalarının kanıtı olarak kınadı. Tatbikatlara yanıt olarak füzeler fırlattı, hava tatbikatları yaptı ve denize topçu ateşi açtı.

ABD’nin nükleer ve füze programları konusundaki görüşmeleri sürdürme çağrılarını görmezden geldi. Bunun yerine bu yıl benzeri görülmemiş bir füze testi dalgasına başladı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.